Hrvatski predsjednik Ivo Josipović najavio je na summitu NATO-a u Lisabonu da će Hrvatska proširiti svoju ulogu u obuci lokalnih snaga sigurnosti, te da će se kontigent njezinih pripadnika u toj zemlji povećati s postojećih 320 na 350.
Pročitajte i ovo
Vojni pakt
Putin postavlja Orešnika na granicu članica NATO-a: Objavio i tko će određivati mete
Udario u morsko dno
Nasukao se brod pun oružja, evo kamo je trebalo stići
>> 'U svijetu koji se stalno mijenja, NATO je izvor trajne stabilnosti'
Afganistan je test svjetske demokracije i spremnosti da se pomogne jednom narodu koji se bori za demokraciju i slobodu, a protiv ekstremizma, ali je jasan koncept u kojem međunarodna zajednica želi što prije, u skladu s mogućnostima, odgovornost za sigurnost i razvoj demokracije prepustiti lokalnoj vladi, rekao je Josipović.
Hrvati će i dalje obučavati lokalne snage
'To se neće dogoditi sutra, ali će se aktivnosti sve više usmjeravati na ono što je upravo Hrvatska najbolje radila, a to je obuka lokalnih snaga sigurnosti', rekao je Josipović na konferenciji za novinare nakon što je sudjelovao u radu sastanka o Afganistanu.
Na sastanku su sudjelovali predsjednici država i vlada 28 zemalja članica NATO-a, ali i 20 drugih zemalja koje imaju vojnike u Afganistanu, glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, afganistanski predsjednik Hamid Karzai, te predstavnici Japana, Svjetske banke i drugih organizacija.
Obećana pomoć Afganistanu
Glavni tajnik Saveza Anders Fogh Rasmussen rekao je na tiskovnoj konferenciji da je cilj NATO-a postupna predaja odgovornosti afganistanskim snagama sigurnosti za sigurnost svoje zemlje do 2014. godine, do kada bi snage ISAF-a trebale prestati sudjelovati u borbenim aktivnostima u njoj.
NATO je obećao svoju podršku afganistanskom predsjedniku Hamidu Karzaiju i nakon tranzicije, i to prvenstveno pružanjem daljnje obuke i potpore afganistanskim snagama te jačanjem ekonomskog i administrativnog razvoja. Hrvatska, po riječima svojeg predsjednika, dobija novu, vodeću ulogu u dijelu instruktivnog procesa u Afganistanu.
Povećanje broja hrvatskih vojnika na 350
'Upravo ovih dana u saborsku proceduru upućuje se prijedlog odluke da se hrvatske snage u Afganistanu okvirno povećaju s dosadašnjih 320 na ukupno 350 članova. To je za Hrvatsku nova obveza, ali i novo priznanje, prilika za afirmaciju.
Angažmanom u Afganistanu Hrvatska dobija priliku afirmirati svoje kadrove i proširiti suradnju, pa i onu gospodarsku i to je dobro', istaknuo je Josipović, dodavši kako je tijekom dana u formatu A5 (Adriatic 5 - Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska i Makedonija) s čelnicima tih zemalja razgovarao o tome da se Hrvatskoj u toj misiji pridruže i njihove snage, odnosno da se pokuša uspostaviti zajednički instruktorski tim za obuku.
Prostor za civilne inicijative
Kad dođe vrijeme da izrazito vojni angažman u Afganistanu zamijeni izrazito civilni, otvorit će se prostor za civilne inicijative poput obrazovanja stanovništva po različitim granama ili projekata povezanih s demokratskim razvojem države, poput jačanja ljudskih prava ili položaja žena u društvu, rekao je hrvatski predsjednik.
Sve zemlje članice NATO-a, pa i Hrvatska, tad će imati priliku sudjelovati u Afganistanu na jedan drugi način, naslanjajući se prije svega na civilnu komponentu, uključujući i gospodarski aspekt poput trgovine ili ulaganja, dodao je. (Hina)