Hrvatska je s početkom ove godine ukinula carinu na uvoz industrijskih proizvoda iz Europske unije, čime su slovenski izvoznici na hrvatskom tržištu došli u povoljniji položaj, piše poslovni prilog ljubljanskog dnevnog lista 'Dnevnik'.
Podijelite
'Prošle je godine u Hrvatskoj uvozna carina za industrijske proizvode iz EU-a iznosila 15 posto od osnovne carinske stope, što znači da je bila niska, ali u trgovini je važan svaki postotak', rekla je za 'Dnevnik' državna tajnica za vanjsku trgovinu Metka Jerina.
To znači da za uvoz slovenskih industrijskih proizvoda opet
vrijede uvjeti prije ulaska Slovenije u EU, kada je prestao važiti međusobni ugovor o slobodnoj trgovini i kad je Slovenija prestala biti članicom Srednjeeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA).
S početkom ove godine slovenski izvoznici doći će u povoljniji položaj i na makedonskom tržištu jer je Makedonija kao kandidatkinja za EU smanjila carine na uvoz industrijskih proizvoda iz država EU-a, a one će biti postupno ukinute 2011. godine.
'Sniženje uvoznih carina u Makedoniji je važno jer ta država koristi visok stupanj carinske zaštite, pa se je položaj naših izvoznika od ulaska Slovenije u EU jako pogoršao s obzirom da smo s Makedonijom od 2000. godine imali sporazum o slobodnoj trgovini', izjavila je Metka Jerina.
Kako piše 'Dnevnik', slovenski izvoznici na tržište zapadnog Balkana očekuju da će iduće godine EU sklopiti i ugovor o snižavanju carina s BiH i Crnom Gorom, iako ne i sa Srbijom, s kojom pregovori ostaju zamrznuti.
No, s druge strane, za slovenske kompanije koje su osnovale tvrtke u BiH i Srbiji novu priliku za ekspaniziju na tom tržištu donosi uključivanje tih država u CEFTA-u, jer će na tim tržištima lakše poslovati.
'CEFTA je važna i kao jedna vrsta škole u kojoj se države pripremaju na pregovaranje i na kompromise', izjavila je za 'Dnevnik' slovenska državna tajnica za vanjsku trgovinu.