Predsjednika osječkog Županijskog suda na ovogodišnje natjecanje u organizaciji CASE-a kandidiralo je Hrvatsko novinarsko društvo (HND), a nagradu je preuzeo Drago Hedl kojeg sudac Zvonko Vrban i tuži.
Potvrdila Seizmološka služba
Tri potresa zatresla Hrvatsku
Procjena
Dnevnik Nove TV doznaje kolike bi mogle biti cijene goriva od idućeg tjedna
Hoće li biti za roštilj?
Na praznik cijela Hrvatska pod žutim alarmom! Neke skupine posebno ugrožene, DHMZ pozvao na oprez
"Jedan od najmoćnijih sudaca u Hrvatskoj, Zvonko Vrban podnio je seriju tužbi protiv Telegrama, glavne urednice i mene kao autora istraživačkih tekstova. Njegova namjera bila je da nas uplaši, financijski uništi i zaustavi istraživačke tekstove o tome kako je stjecao imovinu i čime se sve bavio osim svog sudačkog posla", kazao je Hedl preuzimajući nagradu umjesto suca Vrbana, izvijestio je Telegram.hr.
S druge strane, u HND-u su prošlog tjedna objavili kako su Vrbana kandidirali u kategoriji "Bully Lawyer(s) of the Year" navodeći kako je u manje od dvije godine podigao šest građanskih tužbi protiv portala Telegram, njegove glavne urednice Jelene Valentić i novinara Drage Hedla.
Dodjelu nagrade osječkom sucu Vrbanu prokomentirao je i predsjednik HND-a Hrvoje Zovko.
Pročitajte i ovo
oaza u bih
Zoranu Mamiću ponovno će se suditi za slučaj izvlačenja novca iz Dinama, ali u odsutnosti
''Još jedan dokaz da smo najgori u Europi po tužbama moćnika protiv novinara i medija. Čestitke kolegicama i kolegama iz Telegrama na ustrajnoj borbi. Sudac Vrban zaslužio je ovu titulu za koju ga je nominiralo Hrvatsko novinarsko društvo'', poručio je Zovko.
SLAPP-tužbe su zloporaba pravnog sustava i prijetnja demokraciji te pokušavaju zastrašiti i ušutkati novinare, aktiviste i zviždače dugotrajnim i skupim sudskim sporovima koji crpe resurse tuženih i ušutkavaju kritičke glasove.
''S više od 951 aktivnom SLAPP tužbom Hrvatska je, nažalost, u neslavnom europskom vrhu. Prema istraživanju HND-a tužbama se za 2022. godinu potražuje najmanje 77,4 milijuna kuna'', poručili su iz HND-a.
Pročitajte i ovo
ZBOG PRIMANJA MITA
Dnevnik Nove TV doznaje kada će se splitski kardiokirurg naći u sudnici: "Mora mu se odmah oduzeti licenca"
Nagrada koju je u četvrtak osvojio šef osječkog Županijskog suda dodjeljuje se, kako je istaknuto, pod pokroviteljstvom Europskog parlamenta i uz podršku Vijeća Europe. Dodjela je osmišljena kao parodija na izbor za Pjesmu Eurovizije, organizirana je u sklopu velike europske Anti-SLAPP konferencije u Strasbourgu na kojoj najvažnije novinarske organizacije razrađuju strategiju borbe protiv udara na slobodu medija.