Još četvero svjedoka obrane bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera danas je na zagrebačkom Županijskom sudu pokušavalo pobiti istražni iskaz nekadašnjeg šefa carine i HDZ-ova rizničara Mladena Barišića koji je priznao da se preko tvrtke Fimi medija izvlačio novac iz državnih institucija i tvrtki.
Pročitajte i ovo
Obzirom da je doveo do suđenja...
Elon Musk svjedočio na sudu o tvitu koji bi ga mogao koštati 40 milijardi eura
Suđenje
Optuženi za planiranje atentata na Trumpa tvrdi da je djelovao pod prisilom
"Ovo je ozbiljna kriza"
Energetski stručnjak za Dnevnik Nove TV: "Uskoro možemo očekivati cijene goriva od dva eura"
VREMENSKE (NE)PRILIKE
Nakon sunca stiže promjena vremena! Upaljeni meteoalarmi, u dijelu zemlje moguć i snijeg
NA 90 DANA
Stotine američkih vojnika raspoređuju u vojnu bazu na Balkanu
>>Bivši Sanaderov čuvar: Vozio sam slike Sanaderovim Mercedesom do Fiolića
Tvrdnje bivšeg šefa Carine Mladena Barišićeva kako je on bez najave i u bilo koje vrijeme dolazio kod nekada najmoćnijeg hrvatskog političara, na suđenju je pobila Sanaderova tajnica Nada Gregl. Posvjedočila je da je Barišića i bivšu HDZ-ovu blagajnicu Branku Pavošević, koja je priznala isplate stranačkim dužnosnicima iz tzv. crnog fonda, u vladi vidjela svega nekoliko puta. Svaki sastanak morao je biti najavljen i vremenski ograničen i nitko, osim možda predsjednika Sabora, nije mogao doći nenajavljen, kazala je Gregl.
Dodala je i da je Sanader preko tajnica znao pozivati suradnike na sastanke, ali da nikada nije tražio da se pozovu Barišić ili Branka Pavošević.Ocijenila je da Sanader s Barišićem nije bio prijatelj te da je njihov odnos bio poslovan.
>>'Koje sam Vam naredbe davao?'; Fiolić: 'Košenje trave!'
Da Barišić nije bio u najužem Sanaderovom krugu posvjedočili su i vozači Vjekoslav Mikuljan i Stephan Haraminčić. Oni tvrde da se Mladena Barišić nije s ostalima vozio u stranačkom kombiju. Kombi su vozili Mario Zubović ili Božo Buškupić, a u njemu su osim Sanadera uglavnom bili Jadranka Kosor, Luka Bebić, Petar Selem i Vladimir Šeks, ali nikada Barišić, ustvrdili su svjedoci.
Također su svjedočili kako su bivšeg premijera Sanadera nedjeljom vozili na misu u 11 sati, ali se ne sjećaju kako bi se on kasnije nalazio s Barišićem na kavi u popularnoj zagrebačkoj ulici Tkalčićevoj, kako je Barišić ranije tvrdio.U sudnici je ispitan i bivši poslovni tajnik Crosca Mladen Bradač, koji je pobijao iskaz poduzetnika Mladena Drpića koji je ranije posvjedočio da je HDZ-u preko četiri fiktivna ugovora s Fimi medijom dao donaciju od 625 tisuća kuna, uvjeren da će mu to pomoći u poslovanju.
Bradač je kazao da Drpiću nikada nije rekao da je Fimi media HDZ-ova tvrtka te da ga nikada nije tražio da preko te agencije donira HDZ.
'Ne vidim razloga koji bi bio Drpićev poriv da mene dovodi u bilo kakvu vezu s tim', kazao je Bradač. Poput niza ranije ispitanih svjedoka obrane i on je rekao da je Sanader i prije premijerske dužnosti bio vrlo imućan i situiran čovjek s bogatom zbirkom umjetnina.Suđenje se, ispitivanjem novih svjedoka obrane, nastavlja sutra.
>> VIDEO Mate Mišo Kovač: Jesi li zadovoljan, predsjedniče?; Sanader: Jesam
Osim njih na klupi za svjedoke trebao bi se pojaviti bivši poslovni tajnik u Croscu Mladen Bradač. Riječ je o svjedocima koji su na ovom suđenju već ispitani na poziv USKOK-a, a sada ih je predložila Sanaderova obrana. (HIna)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook