Obavijesti Video Pretražite Navigacija
GLAVNI ODBOR SDP-A

"Bolje je štrik oko vrata nego se mučiti": Grbin komentirao brojne reakcije na kampanju

Peđa Grbin
Peđa Grbin Foto: Lucija Ocko/Cropix
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin u subotu je sa sjednice Glavnog odbora poručio da im je žao ako su nekoga povrijedili promotivnom porukom umirovljenicima "bolje je štrik oko vrata nego se mučiti", ali da SDP ne namjerava okretati glavu od problema.

"Danas nam je u fokusu pitanje jednog dijela našeg društva, 1,225 milijun naših sugrađana, trećina Hrvatske, koji žive od mirovine i od nje preživljavaju na jedvite jade. Zadnjih smo nekoliko dana objavljivali svjedočanstva tih ljudi koja su nekad teška za čuti, ali su, koliko god nam je teško to priznati, istinita", rekao je Grbin u uvodnom govoru osvrćući se na nespretnu promotivnu objavu na društvenim mrežama namijenjenu umirovljenicima.

Uz ostalo, u tom, kako su rekli, svjedočanstvu jedne umirovljenice citirali su njezine riječi da je 'bolje štrik oko vrata nego se mučiti', što je izazvalo puno kritike u javnosti.

"Možda nekog boli i ako smo nekog povrijedili objavom onog što je istina života u Hrvatskoj, doista nam je žao, ali ja si moram postaviti pitanje je li veći problem o nečemu govoriti ili je veći problem što je u Hrvatskoj doista ima ljudi koji zbog svojeg društvenog, materijalnog, financijskog i svakog drugog statusa razmišljaju o štriku oko vrata", kazao je Grbin.

Mislim da je za naše društvo puno veći problem ovo drugo i još veći problem je što naša politika i dobar dio našeg društva od toga okreće glavu i pravi se da ti problemi ne postoje, a mi u SDP-u nismo jedni od tih, poručio je Grbin..

Danas govorimo o našim umirovljenicima koji su radili, primjerice, 32 godine, nakon toga oboljeli, završili u invalidskoj mirovini koja nakon 32 godine radnog staža iznosi 268 eura, što je još jedno od svjedočanstava koje smo čuli. I kada mi ta gospođa kaže da je njeno dostojanstvo zgaženo i da ne zna kako bi preživjela bez svojih bližnjih, onda ću ja o tome govoriti, a SDP je ponudio način kako riješiti taj problem, kazao je.

"Napravili smo izvediv program koji omogućuje da u samo četiri godine povećamo prosječnu mirovinu za 50 posto, s 500 na 750 eura, i to na način da male mirovine rastu brže jer je to pravedno, pošteno i solidarno. Bavit ćemo se dostojanstvom naših ljudi i tako osigurati da ono ne bude zgaženo i negacija normalnog života kojeg su svi ljudi u ovoj zemlji zaslužili svojim radom i činjenicom da su ljudi čija se prava ne smiju gaziti", ističe šef SDP-a.

Najavio je da će govoriti i o pripremi stranke za izbore, zapitavši želimo li da ljudi za godinu dana žive bolje, da se pitanje vrtića i mirovina riješi trajno ili onako kako to čini korumpirana HDZ-ova Vlada samo prigodnim darovima povodom izbora. Biramo li Hrvatsku koja će trajno biti bolja za sve ili biramo Hrvatsku koja će ovisiti o hiru velikog vođe i njegovoj potrebi da za izborni rezultat nekome kratkotrajno olakša njegove patnje, kazao je te naglasio kako je uvjeren da većina građana u Hrvatskoj bira ovo prvo, kako osigurati dostojanstven život svih građana Hrvatske.

Glavni odbor na početku sjednice odbio je prijedlog Tihomira Jaića da svi članovi stranke biraju premijerskog kandidata, uz obrazloženje da je prijedlog protivan Statutu i Poslovniku.

Pročitajte i ovo Gordan Grlić Radman posljedice potresa Ministar Radman o Hrvatima u Maroku: "Nema poginulih hrvatskih državljana, jedan lakše ozlijeđen"

Pristižući na sjednicu, članovi Glavnog odbora nisu dovodili u pitanje da je Grbin SDP-ov kandidat za premijera, no, što se tiče promotivne poruke namijenjene umirovljenici neki su, poput Branka Kolarića, rekli da njome nisu baš najsretniji. Komentirajući mogućnost drugog premijerskog kandidata, s obzirom na Grbinov slab osobni rejting, Sabina Glasovac navela je kako je u načelu gotovo uvijek predsjednik SDP-a i premijerski kandidat. Bilo je, podsjeća, odstupanja od toga u prošlosti, ali zna se i koliko je to bilo uspješno. Ocijenila je i da je i ovakav SDP, unatoč lošem rejtingu, prijetnja HDZ-u.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene