Naime, samo dva tjedna prije zakonskog roka za predaju udžbenika, dobili su informaciju da knjige, koje
moraju isporučiti, neće biti preuzete, ni plaćena. Od tada, sve je krenulo nizbrdo.
'Moja firma koja postoji 20 godina, Sysprint, prvi put je u takvim
problemima da razmišljamo o smanjivanju broja ljudi i ne znamo što će biti', kaže Snježana Knezović, zamjenica direktora u tvrtci SyPrint. Kao i do tada, Sysprint je od Agencije za odgoj i obrazovanje dobio 12 milijuna kuna vrijednu narudžbu udžbenika. Dokument bez kojeg i ne bi krenuli u tiskaru. Nakon sporne Vladine odluke i prepušteni volji tržišta, uspijevaju prodati manje od polovice knjiga. Dio tog novca još uvijek nisu naplatili.
Otpustili čak 75 posto zaposlenika
Ništa bolje nije ni Meridijanima, nakladniku koji je uspio
prodati svega 9 posto udžbenika. Do tada uspješna izdavačka kuća bila je prisiljena otpustiti čak 75 posto kvalitetnih zaposlenika. 'Sva ostala naklada je kod nas na skladištu i vi imate jedan apsurd gdje mi imamo na skladištu tone i tone udžbenika, a djeca u srednjim školama nemaju knjige', kaže Petra Somek, dirktorica u nakladničkoj kući Meridijani.
'Negdje oko milijun knjiga mislim da je ostalo svim nakladnicima i učinjena je šteta od nekakvih 300 do 400 milijuna kuna, što je zapravo razlika između naručene količine i prodane količina', kaže Snježana Knezović, zamjenica direktora iz tvrtke SyPrint. A upravo je to novac zbog kojeg nakladnici državu mogu smatrati svojim dužnikom. Ipak, čini se da ta činjenica ne brine ni Vladu ni resorno ministarstvo koji se prave da naručeni, a neplaćeni udžbenici, nisu njihova
stvar. Umjesto toga, planiraju novi Zakon o udžbenicima.
Razmišljali o interesu učenika i roditelja
'Pri oblikovanju prijedloga novog Zakona o udžbenicima, ministarstvo je prvenstveno razmišljalo o interesu učenika i njihovih roditelja. Prijedlog zakona je upućen u saborsku proceduru, te je rad ministarstva na istome time u cijelosti zaključen', pismeni je odgovor iz Ministarstva obrazovanja. Iako odluka o uvođenju jeftinih udžbenika mnogim roditeljima dolazi kao dobra vijest, mnogi se pitaju, kakva će biti kvaliteta takvih udžbenika. Uz to, ovo pravilo najvjerojatnije znači smrt ovih i tiskanje novih udžbenika.
No, trošak je imala i država. Besplatne knjige školarcima godišnje su stajale 700 milijuna kuna. Većina tog novca išla je u ruke tri vodeća nakladnika kao što su Školska knjiga, Alfa i Profil, dok je ostatak raspoređen na manje nakladnike. Sada svakom od njih država duguje barem dio tog novca a nakladnici su očajni. Svađa s Vladom nije im u interesu, ali ni
propadanje knjiga. Možda bi ih, kažu, i donirali, ali na to se plaća porez a oni nemaju novca niti za isplatu dosad obavljenog posla.
Emisiju Novac gledajte nedjeljom, u jutarnjem terminu programa Nove TV.