Moderna tehnologija i društvene mreže postali su neizostavni dio prosvjeda i masovnih okupljana diljem svijeta, a i u Hrvatskoj smo bili svjedoci tzv. Facebook prosvjeda koji su organizirani putem najpopularnije društvene mreže na svijetu.
Pročitajte i ovo
U centru Zagreba
Dvojac uhićen zbog preprodaje droge: Pogledajte što je sve policija pronašla
Pokazna vježba
VIDEO/FOTO Zagreb pogodio potres od 6 stupnjeva po Richteru? Evo o čemu se zapravo radi
Osim Zuckerbergove mreže, najpopularniji alat za organizaciju, ali i praćenje događaja jest Twitter čija nam je 'javna priroda' (ne morate nekog pratiti ili biti član neke grupe da biste vidjeli što korisnici pišu) omogućila da 'uživo' pratimo događanja u Egiptu tijekomnereda, situaciju u Japanu nakon potresa i tsunamija i slično.
No, huligani u Londonu kao primarni alat za komunikaciju ipak ne koriste Twitter ili Facebook, već se ponajviše dogovaraju putem BlackBerryja (koji su iznimno popularni u Velikoj Britaniji), odnosno BlackBerry Messengera, protokol za razmjenu poruka između ovih uređaja koji je puno sigurniji u odnosu na javne i svima dostupne društvene mreže.
Osim nasilnika koji koriste privatne kanale kako bi zaštitili/prikrili svoju komunikaciju, nemiri u Londonu pokazali su i kako građani, ali i policija mogu iskoristiti društvene mreže i novu tehnologiju za borbu protiv huligana.
Tako je londonska policija na svom Flickr računu objavila fotografije nasilnika koje su snimljene nadzornim kamerama te pozivaju sve ljude koji prepoznaju osobe s tih fotografija da ih prijave. Također, građani Londona organiziraju se putem Twittera i Facebooka kako bi pomogli u čišćenju grada i kako bi prijestolnicu Engleske 'vratili u život'.
Osim ulica, policija u Velikoj Britaniji pažljivo prati i društvene mreže te su navodno uhićene dvije osobe koje su pozivale na nerede putem Facebooka – jedan 16-godišnji mladić iz Glasgowa i jedna osoba iz Wigana.
Također, nevjerojatno, ali istinito – jedan je mladić putem Twittera čak objavio i svoju sliku s ukradenom robom – video igrama, DVD-ima i elektronskim uređajima, a s obzirom da je policija već objavili da će materijale s društvenih mreža koristiti kao dokaze u budućim optužnicama, jasno je kakva je sudbina ovog ne baš inteligentnog pljačkaša.
Osim društvenih mreža, policajci namjeravaju 'kopati' i po mobilnim telefonima nasilnika, a iz Research In Motiona (RIM), kanadske kompanije koja proizvodi BlackBerry telefone, objavili su da će surađivati s policijom i dati im na uvid sadržaj tj. poruke huligana koje su koristili BBM za organizaciju napada.
Kako možemo pročitati na nekim britanskim portalima, policija bi trebala izdati poseban nalog kako bi od RIM-a ili telekoma zatražila da im preda sadržaj poruka koje su korisnici razmjenjivali putem njihove platforme, odnosno mreže i te će podatke koristiti kao dokaze u eventualnim sudskim postupcima.
No, neki smatraju da bi se na ovaj bi se način policija mogla dokopati i privatnih podataka korisnika koji nemaju veze s neredima – tako razmišljaju i hakeri iz ekipe TeamPoison koji su, nezadovoljni što će RIM surađivati s policijom i dati im privatne podatke korisnika BlackBerryja, hakirali njihov službeni blog.