Od 156.421.311 registriranih birača, koliko ih je prema posljednjim podacima, očekuje se da će odziv biti od 35 do 40 posto.
priča provjerenog
Internet preplavile snimke sa zagrebačkih ulica, ljudi hodaju goli i rastrojeni. Što je u pozadini? "Vrlo je tanka linija..."
0:17
7
na farmi
VIDEO Dramatične snimke velikog požara na istoku Hrvatske: Deseci vatrogasaca na terenu
NAPETOSTI NA BALTIKU
Francuski lovci presreli 11 ruskih zrakoplova
Pored kongresnika, senatora i guvernera, Amerikanci će u utorak birati i okružne vijećnike, suce, tužitelje, šerife i obrazovne odbore, a dio njih odgovarat će i na referendumska pitanja.
To višestruko izjašnjavanje jednoj trećini birača olakšat će
elektronski glasački strojevi, s "touch screen" ekranima, a za one koji su odsutni ili spriječeni omogućeno je i glasovanje putem pošte.
Biračka mjesta bit će otvorena od 7 do 20 sati, a prvi rezultati
očekuju se iz Indiane, Kentuckya, Pennsylvanije, Connecticuta i New Hampshirea oko 22 sata po istočnoameričkom vremenu (03:00 GMT), dok će u državama na zapadu SAD izbori još trajati.
Zastupnici u Kongresu biraju se na mandat od dvije godine, a u Senatu na šest godina, s time da se svake dvije godine bira trećina senatora.
Svaka od 50 saveznih država bira po dva senatora, dok je broj
kongresnika razmjeran udjelu stanovništva pojedine države u ukupnom cenzusu. Godišnja plaća kongresnika i senatora je 165.200 dolara, dok je guvernerska 170.000 dolara.
Kongres donosi zakone koje Senat odobrava, a Senat i ratificira međunarodne ugovore te potvrđuje predsjednička imenovanja.
Rat u Iraku, terorizam, etika vlasti i ekonomija, glavne su teme oko kojih će se opredijeljivati birači, pokazuju ispitivanja predizbornog raspoloženja. Njih 49 posto smatra Irak "iznimno značajnim" kod odlučivanja kome će dati glas, potom slijedi terorizam s 46 posto, pokazala je anketa Opinion Research Corp.
Trećina, odnosno 37 posto ispitanih na treće mjesto po važnosti stavlja etiku vlasti, što ne čudi nakon niza korupcijskih i seks skandala koji su u posljednje vrijeme potresali Kongres.
Ekonomija i cijena benzina donekle su izgubili na važnosti, jer je samo 33 posto Amerikanaca zabrinuto zbog gospodarstva, a cijena benzina pala je uoči izbora na 2.4 dolara za galon (3.89 l).
Porezi, imigracija, istospolni brakovi te istraživanja matičnih
stanica na kraju su popisa biračkih preokupacija, i manje od 25 ispitanih smatra da će oni odlučno utjecati na njihovu odluku.
Ispitivanja javnog mnijenja dva dana prije izbora pokazuju da
oporbeni demokrati i dalje imaju uvjerljivu 16-postotnu prednost - za njih namjerava glasati 54 posto birača prema 38 posto za republikance, prema NBC/Newsweek anketi.
- Radi se o najgoroj političkoj klimi za republikanske kandidate od Watergatea, ocjenio je za "New York Times" Glen Bolger, anketni stručnjak Republikanske stranke.
- Jako loše, stvari stoje grozno, kaže Joe Gaylord, član Nacionalnog odbora republikanaca, i predviđa gubitak do 30 mjesta.
Utrka za Senat daleko je neizvjesnija a posljednje ankete govore da bi republikanci mogli zadržati većinu u domu sa samo jednim senatorom više, 51 prema 49.
Očekuje se da će demokrati ostvariti značajne dobitke i na izborima za guvernere, uključujući i nekoliko važnih država kao što su Ohio, New York, Massachusetts, Colorado i Arkanzas, donoseći stranci i početnu prednost za predsjedničke izbore 2008.