Hrvatska izborila bod u Moskvi

Hrvatska nogometna reprezentacija otvorila je kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2008. godine odigravši protiv Rusije 0:0 u Moskvi. Na stadionu Lokomotiv okupilo se 25 tisuća gledatelja.

iako je bila oslabljena neigranjem sedmorice igrača - suspendiranih zbog crvenih kartona Daria Šimića i Josipa Šimunića, ozlijeđenih Igora Tudora i Daria Kneževića, te kažnjenog "tria Fontana", Darija Srne, Ivice Olića i Boška Balabana, hrvatska reprezentacija je ostala neporažena na vrućem gostovanju u Moskvi.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Kvalifikacije za SP 2010.: Raspored utakmica 6. skupine Slika nije dostupna Austrijski tisak hvali 'vatrene' i upozorava na Nijemce

Slaven Bilić je na sjajan način započeo kvalifikacije za EP 2008. godine u Austriji i Švicarskoj. Zbog silnih problema, koji Bilića prate od kada je preuzeo kormilo nacionalne vrste, veliki dio hrvatske javnosti strahovao je od gostovanja u Moskvi. No, pokazalo se bezrazložno. Bilićevi odabranici odigrali su hrabru i mušku utakmicu u kojoj su bili bliži pobjedi od domaćina. Premda je u hrvatskoj igri bilo i propusta, pogrešaka i nepotrebnog pada koncentracije, nastup u Moskvi raduje uoči nastavka kvalifikacija.

Hrvatska reprezentacija hrabro je ušla u susret. Usprkos silnim problemima koji su posljednjih dana okupirali tabor "kockastih" to se u prvom poluvremenu nije osjetilo.

Hrvatski igrači su bolje stajali, više trčali i posve su ukočili udarne ruske igre. Dokaz tome je i posjed lopte koji je bio osjetno na hrvatskoj strani (58-42). U prvih 45 minuta hrvatski igrači su uputili četiri udarca prema vratima Akinfejeva, od čega su dva udarca Klasnića i jedan Modrića išli u okvir.

S druge strane "Zborbnaja" nije uputila niti jedan udarac u okvir Pletikosina gola. Domaćin je uputio tek tri udarca no niti jedan nije bio previše opasan.

Nastavka utakmice ponudio je daleko zanimljiviju igru i nekoliko sjajnih prilika s obje strane. Hrvatska je u razdoblju od 49. do 52. minute imala tri odlične prilike, no Rapajić, Klasnić, Kranjčar i Eduardo nisu bili precizni. Najbliži pogotku bio je Rapajić koji je u 50. minuti iz slobodnog udarca uzdrmao vratnicu.

Domaćin je najbolju priliku imao u 61. minuti kada je Pletikosa sjajno reagirao nakon udarca Semšova. Bio je to prvi udarac domaćina u okvir hrvatskog gola. U završnici utakmice Rusi su još nekoliko puta zaprijetili, no rezultat se nije mijenjao.

Iduću utakmicu hrvatska reprezentacija će imati 7. listopada na domaćem terenu protiv Andore, a četiri dana kasnije u Zagreb dolazi Engleska.

Bilić zadovoljan, Hiddink razočaran bodom na domaćem terenu

Hrvatski izbornik Slaven Bilić zadovoljan je osvojenim bodom protiv Rusije i igrom svojih izabranika.

"Zadovoljan sam rezultatom, naročito jer smo igrali dobro. Bili smo bolja momčad, dominirali smo, imali smo više prilika i šteta što ih nismo iskoristili," istaknuo je hrvatski strateg. Međutim, Bilić je naglasio kako u pojedinim trenucima igre nije bio posve zadovoljan igrom obrane.

"Početkom drugog poluvremena načinili smo nekoliko glupih pogrešaka u obrani. Imali smo rupu u igri od 15 minuta, no općenito sam zadovoljan nastupom u Moskvi," zaključio je Bilić.

Naravno, njegov kolega na suparničkoj strani, Guus Hiddink nije bio previše oduševljen prvim izgubljenim bodovima na domaćem terenu.

"Teško je biti zadovoljan kada na domaćem terenu odigraš 0:0. U prvom poluvremenu smo bili ukočeni, posebice u prvih 20 minuta, no u nastavku utakmice smo igrali daleko bolje. Nakon što smo načinili nekoliko izmjena naša igra se podigla. Na koncu smo imali priliku i osvojiti sva tri boda, iako moram dodati da smo imali dosta sreće," kazao je Nizozemac nakon prvog službenog nastupa na klupi ruske vrste.