Rumsfeld je izjavio da je vrlo impresioniran reformama obrane koje se provode u Hrvatskoj te naglasio da su Sjedinjene Države spremne pružiti svu potrebnu pomoć Hrvatskoj kako bi što prije bila spremna za ulazak u NATO.
Pročitajte i ovo
Vojni pakt
Putin postavlja Orešnika na granicu članica NATO-a: Objavio i tko će određivati mete
Udario u morsko dno
Nasukao se brod pun oružja, evo kamo je trebalo stići
Hrvatski premijer Sanader ocijenio je razgovore vrlo plodnima i rekao da se razgovaralo o euroatlantskim integracijama.
Premijer Sanader je istaknuo da Hrvatska duboko vjeruje u
transatlantsko partnerstvo zbog čega u konačnici i želi postati
članicom NATO-a i EU-a i dodao kako se razgovaralo i o "nezavršenim poslovima u regiji" kao što su status Kosova i ustavne reforme u Bosni i Hercegovini, te da Hrvatska želi postizanje trajne stabilnosti u jugoistočnoj Europi što je u najboljem interesu i Hrvatske i SAD-a.
Ministar Rumsfeld visoko je ocijenio i doprinos Hrvatske misiji NATO-a u Afganistanu, kao i u mirovnim misijama UN-a u svijetu. Na pitanje želi li SAD povećanje broja hrvatskih vojnika u Afganistanu odgovorio je da bi SAD to pozdravio ali da je ta odluka u cijelosti na hrvatskoj strani.
Na upit je li bilo govora o članku 98, odnosno sporazumu o
neizručenju američkih vojnika Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), Rumsfeld je kazao da se ovoga puta nije o tome razgovaralo ali da bi SAD želio potpisati taj ugovor koji je kao mogućnost predviđen i statutom ICC-a.
Premijer Sanader pozvao je ministra Rumsfelda da ponovo posjeti Hrvatsku u kojoj je bio prije dvije godine. Na kraju trodnevnog posjeta SAD-u premijer Sanader sastat će se u srijedu i s potpredsjednikom SAD-a Dickom Cheneyem.
Premijer Ivo Sanader prethodno se u utorak u Bijeloj kući sastao s predsjednikom SAD-a Georgeom W. Bushom koji je nakon sastanka izjavio kako je "svjetski interes da Hrvatska uđe u Europsku uniju i NATO", te najavio da će se na summitu NATO-a u Rigi u studenom založiti da Hrvatska bude pozvana u članstvo 2008. godine.