Istraživanje je za Ministarstvo provela agencija Ipsos na reprezentativnom uzorku od tisuću ispitanika s ciljem utvrđivanja stajališta građana o radu nedjeljom, kako bi se što kvalitetnije i bolje pripremile nove zakonske regulative.
Utvrđeno je da 72 posto anketiranih građana uglavnom ili u potpunosti podržava novu normativnu regulaciju rada nedjeljom, pri čemu su stavovi ujednačeni i po dobi i po spolu, odnosno podrška tome je u svim demografskim skupinama oko 70 posto.
Pročitajte i ovo
iz minute u minutu
Hrvatska danas ima 275 novih slučajeva, preminulo je sedam osoba: U dvije županije zabilježen blagi porast broja novozaraženih
Pročitajte i ovo
Rasprava u Saboru
Marić otkrio koliko nas je dosad koštao COVID, odgovorio i na pitanje o povećanju plaća: ''Stvarno je da stvarnije ne može biti''
Većini ispitanih, 64 posto, izuzetno bi ili uglavnom smetalo da moraju raditi nedjeljom, čak i ako bi taj rad bio primjereno plaćen, a primjerice 35 posto ih se izjasnilo da bi to prihvatilo ako ne bi imalo drugog izbora.
Sličan postotak građana, 65 posto, smatra da bi poslodavci za rad nedjeljom trebali isplaćivati satnicu veću za 100 posto ili više, dok ih četvrtina kaže da bi satnica trebala biti 50 posto veća.
Nedjelja se i dalje smatra danom prije svega posvećenom fizičkom odmoru, razonodi, druženju s obitelji i sl., a za većinu građana taj dan nije namijenjen potrošačkim aktivnostima. Osim kupovine u pekari ili malim lokalnim dućanima mješovite robe, građani nedjeljom kupuju povremeno - svega 14 posto građana nedjeljom kupuje u trgovačkim centrima, a čak 57 posto njih nikada nedjeljom ne ide u velike centre.
Čak 82 posto ispitanika ističe kako će zadržati jednake potrošačke navike i da se neće ništa bitno promijeniti, odnosno da će kupovati i trošiti isto kao i prije, samo drugim danima u tjednu.
"Ipsosovo istraživanje omogućilo je Ministarstvu kvalitetan uvid u razumijevanje građana o potrebi nove normativne regulacije rada nedjeljom te se pokazalo kako je predložena mjera za regulaciju u skladu sa stavovima i željama građana. Pritom je iznimno važno istaknuti kako sami građani, odnosno potrošači smatraju da takva regulacija neće utjecati na njihove potrošačke navike i smatraju da će trošiti na jednak način kao i prije", zaključuju iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Pročitajte i ovo
dopis pročelnicima, pa uputa
Tomašević o stopiranju javne nabave: "Odnosi se isključivo na gradska upravna tijela, a ne na Zagrebački holding, ustanove kojima je osnivač Grad Zagreb…"
Pročitajte i ovo
REGULACIJA PROMETA
Naoružajte se strpljenjem za vikend: Dio Zagreba čeka prometni kaos, pogledajte kako ga možete izbjeći
Premijer Andrej Plenković najavio je početkom svibnja izmjene Zakona o trgovini kojima će se regulirati rad nedjeljom i prema kojima bi rad nedjeljom u trgovinama bio načelno zabranjen osim do 16 nedjelja tijekom godine, a uzela bi se u obzir turistička sezona i blagdani te bi vodilo računa o načelu razmjernosti. Taj prijedlog vladajući HDZ uputio je koalicijskim partnerima, a o njemu je raspravljalo i Gospodarsko-socijalno vijeće.
Iz Hrvatske udruge poslodavaca su, vezano za najavu ograničenja rada trgovina nedjeljom, kazali da trgovci nemaju ujedinjen stav o tome, ali svi smatraju da pandemija nije dobar trenutak za zabrane rada u bilo kojem smislu jer se trgovina još oporavlja od zatvaranja i pada prodaje.