Pitanje izručenja, odnosno neizručenja Josipa Perkovića, riješit će se izmjenom zakona o suradnji s državama članicama Europske unije o kojemu su poslijepodne raspravljali zastupnici.
Sutra će se glasovati, a ključni argument oporbe jest da je to anticivilizacijski zakon i oporba, prije svega HDZ, je najavila da sutra neće biti u sabornici za vrijeme glasovanja. HDSSB -u i Laburistima, čini se, nije do kraja jasno da se glasuje o izmjeni postupanja po jedinstvenom europskom uhidbenom nalogu – nečim što je Hrvatska prihvatila tijekom pregovora u poglavlju pravosuđa koje je bilo do zadnjeg trenutka glavni politički kriterij. Hipotetski, da je Hrvatska ovo izvela prije 25 ili mjesec dana, pitanje je bi li Njemačka ratificirala naš pristupni ugovor.
Pročitajte i ovo
zaoštreni odnosi
Uoči važnog trenutka za ulazak Crne Gore u Europsku uniju iz Hrvatske im stigao značajan dokument?
Napetosti rastu
Pred novom je europskom vladom pozamašan posao: "Ne možemo tratiti vrijeme"
Što se vladajućih tiče, njihovi su argumenti su moguća ugroza branitelja, a drugi argument je taj da se pozivaju da je ograničenje uvela i Italija, Luksemburg, Francuska i još neke zemlje. No, ono što je specifično, ni Italija, ni Luksemburg, niAustrija, ni Francuska nisu od 1945. živjele u totalitarizmu, one su živjele u demokraciji. Njihove zemlje nisu imale tajne policije koje su tajno ulazile na područja drugih zemalja i ondje ubijale emigrante i druge ljude koji nisu politički jednako mislili kao vladajuće strukture totalitarnih sutava.U tome je, zapravo, poanta slučaja Perković.
>> Milanović: Ako je bilo zločina to ćemo sami riješiti!
Inače, Perkovićev je odvjetnik prije nekoliko dana izjavio da je ta optužnica podignuta bez ijednog relevantnog dokaza. Ukoliko je tako, onda mu njemački sud ne bi našao krivnje jer njemački sudovi ipak ne sude po političkom diktatu, već po vladavini prava.
Zoran Milanović sjednicu Vlade počeo je objašnjavajući razlog uvođenja zabrane za izručivanje na temelju europskog uhidbenog naloga. 'Hrvatski interes je da ono što je bilo prije 2002. rješavamo sami, a ne preko drugih, trećih glavnih gradova i lobiranja. To ozbiljna država ne radi i tako ne govore ozbiljni političari. Ako je bilo zločina, naša je obaveza i teret, a neću dopustiti da to radi treći, s tim je dosta - tu smo školu prošli i to je gotovo', kazao je Milanović.
Svoje mišljenje u raspravi su dali i saborski zastupnici. HDZ- smatra kako članak 132 a pogoduje pojedincima poput Josipa Perkovića kojeg njemačko tužiteljstvo optužuje za organizaciju ubojstava hrvatskih emigranata tijekom komunizma. 'Mi ćemo spriječiti izricanje o istini i pravdi zato jer imamo skrivene razloge, zašto neke od ljudi ne bi prepustili na sudove država EU. To je ono zbog čega mislimo da je ovo anticivilizacijski zakon', kazao je Mlakar.
Ne pogoduje pojedincima, kaže premijer, no ako prag spustimo ugrožavamo branitelje. 'Omogućavamo da bilo koja treća jurisdikcija u EU kanalima koje ne možemo naslutiti podiže optužnice protiv branitelja', kazao je Milanović.
Jadranka Kosor upozorava kako će i Hrvatska imati koristi od europskog uhidbenog naloga. Koći će ispitati šefa MOL - a Žolta Hernadija. 'Obveza koja proizlazi iz EU uhidbenog naloga i činjenice da ćemo poslati članica EU je da dobije šansu da zatraži saslušavanje te druge osobe', kazala je.
Iz saborskih se klupa čulo kako ćemo ovim zakonom u očima Europe izgubiti vjerodostojnost, posebice zbog toga što se donosi nakon što su nam sve članice dale potporu za ulazak u Europsku uniju.
Perković je, podsjetimo, pred njemačkim sudom optužen za organizaciju ubojstva Stjepana Đurekovića 1983. godine. Prema zakonu koji predlaže ministarstvo pravosuđa, Hrvatska ga ne bi bila dužna izručiti Njemačkoj.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook