U izjavi, koju su potpisali biskup Vlado Košić u ime Komisije Hrvatske biskupske konferencije (HBK), biskup Anton Stres u ime Slovenske škofske konferencije (SŠK) i biskup Pero Sudar u ime Biskupske konferencije BiH, traži se otkrivanje istine o žrtvama i utvrđivanje njihova identiteta u završnom razdoblju Drugoga svjetskog rata od jeseni 1944., u kojemu komunistička partija i partizanska vojska zauzimaju vlast u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji.
Pročitajte i ovo
Upravljanje utjecajem
U komunističkoj velesili naveliko se slavi Božić, ali u nekim dijelovima jedno ne dolazi u obzir: "Suzdržite se!"
REPOVI KOMUNIZMA
Sud od europske zemlje traži brži povrat nacionalizirane imovine: Nije vraćeno vlasništvo niti dana dovoljna odšteta
U izjavi se ističe da je komunistički režim provodio sustavne i masovne represalije nad osobama koje su proizvoljno označene "narodnim neprijateljima i ratnim zločincima".
Komisije smatraju da je jednako nedostojno i nedopustivo precjenivati, kao i podcjenjivati, značenje i broj svih ovih žrtava te da je jedino opravdano savjesno ih popisati.
U izjavi se kaže kako o razmjerima tada počinjenih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti najočitije govori velik broj prikrivenih i do danas neoznačenih grobišta na području Slovenije, Hrvatske te Bosne i Hercegovine.
Ta grobišta, navodi se u izjavi, svjedoče o najtežoj vrsti zločina - sustavnim masovnim pogubljenjima te se podsjeća da je u proteklih 17 godina na različite načine dijelom locirano približno 1300 takvih grobišta, najviše u Hrvatskoj oko 700, te u Sloveniji više od 500.
Procjenjuje se da je to tek dio grobišta nad kojima su tijekom i krajem Drugog svjetskog rata te u prvoj godini poraća ubijani pripadnici poražene hrvatske, slovenske, crnogorske i njemačke vojske kao i brojni civili hrvatske i drugih nacionalnosti.
U dijelu izjave "Pravo, šutnja i istina" komisije pozivaju da se u ove dane komemorira žrtvama svih patnji i stradanja te obilježe stratišta i logori triju totalitarnih režima, pa tako i križnih putova i Bleiburga.
Komisije žele potaknuti institucije triju država na objektivno i cjelovito istraživanje tih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, utvrditi povijesne činjenice te na osnovi njih razviti pomirenje i oprost.
Komisije u izjavi smatraju da tešku krivnju snose i vođe poraženih režima, tamo gdje su naredili povlačenje stotina tisuća vojnika i civila, a zatim sami pobjegli, prepuštajući obezglavljenu vojsku i izbjeglice njihovoj, nažalost, predvidivoj sudbini.
Polazeći od kršćanske dužnosti opraštanja i od potrebe identificiranja grobišta i žrtava, komisije predlažu državnim vlastima da pokrenu postupak abolicije za istinu te omoguće pojedinačnu aboliciju pokretača i počinitelja koji iznesu činjenice o odgovornosti, o grobištima, vremenu zločina te o identitetu žrtava.
Komisije podsjećaju da je čišćenje pamćenja kršćanska dužnost, pa jednako odlučno osuđuju i zločine koje su počinili katolici koji su, kako se ističe u izjavi, suprotno kršćanskim načelima i vrijednostima, poticali, naređivali i činili nezastarive zločine protiv života, slobode i dostojanstva nevinih ljudi.
Ukazujući na važnost izjave, Neven Šimac, član Komisije "Iustitia et pax" HBK-a, istaknuo je da je cilj toga dokumenta poziv na mir, dodajući da ona prenosi stav Katoličke crkve koja osuđuje sve totalitarne režime i sve zločine koji su počinjeni.