Tajni kupci Hrvatske udruge za zaštitu potrošača trebali su danas biti u akciji provjeravanja cijena roba i usluga. Međutim, nešto je pošlo po krivu. Reporterka Dnevnika Nove TV Valentina Baus razgovarala je s Anom Knežević iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.


U srijedu bi trebala biti održana edukacija vezana za aplikaciju u koju će tajni kupci unositi podatke, pa se očekuje da će nakon toga krenuti na teren, najavila je predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević.

"Dobili smo od Ministarstva gospodarstva listu proizvoda i usluga koje moramo obavezno kontrolirati. Sami biramo trgovce i davaoce usluga kod kojih ćemo to raditi. Naša udruga kontrolira 60 proizvoda i 36 usluga u tri grada – Zagrebu, Sisku i Puli", pojasnila je Knežević.

Od 5. rujna obavezno je dvojno iskazivanje cijena. Na pitanje misli li da će neki trgovci zaokruživati cijene izražene u eurima na više iznose, Knežević je kazala kako će kontrolirati je li sve u skladu s tečajem koji je odredila Europska komisija.

Zaokruživanja na veću cijenu već je bilo u Sloveniji, Austriji i Italiji, pa je za očekivati da će toga biti i kod nas.

"Trebali bismo imati sastanak s Državnim inspektoratom", najavila je gošća Dnevnika Nove TV te dodala kako će sve nepravilnosti odmah biti prijavljene inspekciji, a još je važnije da inspekcija odmah djeluje.

"Ako nešto uočimo a inspekcija to ne sankcionira, onda sve skupa nema ni svrhe ni smisla", istaknula je.

Najveće nesnalaženje očekuju kod potrošača.

"Sad vidimo da ljudi nemaju sve informacije i ne snalaze se, tako da mislimo da će tu biti problema. Sve udruge koje sudjeluju u projektu moraju imati otvoren telefon za potrošače, pa će tako i naša udruga će imati dva sata dnevno otvoren telefon, pa će ljudi moći slobodno pitati, ali i prijaviti ako nešto ne štima“, kazala je Ana Knežević.

Školski pribor - 3 Nova školska godina: Provjerili smo što je sve poskupjelo, cijena jedne važne stvari skočila čak 300 posto

Ilustracija Ova namirnica bez koje ne možemo mogla bi značajno poskupjeti: "Utjecaj toplinskog vala je drastičan"

Građani ih već zovu, misle da je već krenuo fiksni tečaj. Također, bilo je slučajeva da su ljudi kupovali neke proizvode misleći da je cijena izražena u kunama, a bila je u eurima.

Ministarstvo gospodarstva objavilo poveznicu za pristupanje Etičkom kodeksu

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je kako je od utorka omogućeno je pristupanje Etičkom kodeksu svim poslovnim subjektima u nefinancijskom i financijskom sektoru koji posluju u izravnom odnosu s potrošačima putem poveznice Etički kodeks.

Naglašavaju kako je pristupanje Etičkom kodeksu dobrovoljno i potpuno besplatno, a cilj mu je omogućiti pouzdanu i transparentnu zamjenu hrvatske kune eurom.

 

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr

 


 

 

Dnevnik

Još brže do svakodnevnih vijesti prilagođenih tebi. PREUZMI novu Još lakše do najnovijih vijesti o poznatima. Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju