U akciju je bio uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa: uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za nadzor brzine, testeri za droge i dr.
Pročitajte i ovo
korupcijska afera
Ministar pravosuđa o uhićenju Beroša: "Mogu samo reći da sam razočaran te dijelom i ogorčen"
Darko Milinović
Bivši ministar zdravstva o uhićenju Beroša: "To je udar koji postignuća u zdravstvu baca u drugi plan"
"Policijski službenici svih policijskih uprava od 9. do 11. srpnja 2021. godine utvrdili su ukupno 5006 prekršaja, od kojih izdvajamo: 464 prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola, a najveća koncentracija alkohola u količini od 3,06 g/kg izmjerena je kod počinitelja na području PU splitsko-dalmatinske, 1710 prekršaja prekoračenja dopuštene brzine kretanja, a najveća prekoračena brzina izmjerena je na području PU zadarske i iznosila je 255 km/h, 825 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, 368 prekršaja nepropisnog korištenja mobitela tijekom upravljanja vozilom", kažu u MUP-u.
Tko najčešće sjeda za volan pijan?
Najveći broj prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola utvrđen je na području PU zagrebačke, 125 prekršaja. Rekorder po broju utvrđenih prekršaja prekomjerne brzine također je PU zagrebačka s 468 spomenutih prekršaja.
Najviše prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa utvrđeno je na području PU istarske, 121 takav prekršaj.
Najveći broj prekršaja nepropisnog korištena mobitela za vrijeme vožnje utvrđen je, također, na području PU Istarske, 97 prekršaja.
Detaljnijom analizom vidljivo je kako su najveći broj prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola počinili vozači u dobi od 31 do 40 godina (104 takva prekršaja), kojima je najčešće izmjerena koncentracija od 0,51 do 1,00 g/kg.
U nadzoru prometa aktivnosti policije bile su posebice usmjerene prema počiniteljima najtežih prekršaja, prilikom čega je zatečeno 20 osoba koje su bile ponavljači teških prekršaja u prometu. Ti tzv. recidivisti počinili su 20 teških prekršaja, od kojih najviše: nedopuštena koncentracija alkohola – 7 prekršaja, upravljanje dok je vozaču izrečena mjera zabrane upravljanja vozilom – 4 prekršaja, upravljanje prije stjecanja prava – 3 prekršaja, odbijanje testiranja na alkohol – 2 prekršaja, odbijanje testiranja na droge – 1 prekršaj, kretanje brzinom većom od dopuštene – 3 prekršaja", stoji u priopćenju.
30 posto više poginulih
Šest vozača zadržano je u posebnim prostorijama do 12 sati, a protiv devet vozača proveden je žurni prekršajni postupak, prilikom čega je policija predložila određivanje maksimalnih kazni.
Od 9. do 11. srpnja 2021. godine, na prometnicama Republike Hrvatske dogodilo se 78 prometnih nesreća s nastradalim osobama. U navedenim nesrećama jedna je osoba smrtno stradala, 27 osoba zadobilo je teške tjelesne ozljede, a 77 osoba lakše je ozlijeđeno.
Prema statističkim pokazateljima, u prvom polugodištu 2021. godine, u prometnim nesrećama smrtno je stradalo 130 osoba, što je 15 osoba ili 13 % više u odnosu na isto razdoblje prošle godine (115 poginulih).
"S ciljem daljnjeg smanjenja stradavanja i podizanja razine sigurnosti poduzimanje navedenih mjera u prometu se nastavlja. Ponovno pozivamo sve sudionike u prometu da se pridržavaju prometnih propisa jer prevelikim pouzdavanjem u svoje vozačke sposobnosti i mogućnosti svog vozila, tragedija se može dogoditi u trenu i obilježiti vas ili nekog drugog za cijeli život", napominju u MUP-u.