I to se dogodilo – američka savezna država Kalifornija pretekla je Japan i postala četvrto gospodarstvo na svijetu ispred kojeg su samo SAD, Kina i Njemačka, s tim da je Kalifornija pretekla te tri zemlje visinom prošlogodišnjeg rasta, koji je iznosio šest posto. Nominalni BDP Zlatne Države dosegao je 4,1 bilijuna dolara u 2024. godini, čime je Kalifornija pretekla Japan, koji je imao nominalni BDP 4,02 bilijuna dolara.
Fordo
Pogledajte što je Iran učinio prije izraelskog napada
Magnituda 1,3
Lagani potres u Zagrebu: "Tutnjava, ljuljanje par sekundi"
MASKIRAN U POLICAJCA
Ovo je osumnjičeni za ubojstvo demokratske zastupnice i njezinog supruga: U autu mu našli popis meta
Kalifornija je s 40 milijuna stanovnika najnaseljenija američka savezna država koja drži 14 posto nacionalnog BDP-a, a pogonjena je prije svega Silicijskom dolinom i njezinim tehnološkim gigantima te sektorima nekretnina i financija.
Los Angeles
Foto:
Getty Images
"Kalifornija ne samo da drži korak sa svijetom, mi postavljamo tempo. Naše gospodarstvo uspijeva zato što ulažemo u ljude, dajemo prednost održivosti i vjerujemo u snagu inovacija", izjavio je Gavin Newsom, guverner Kalifornije.
No, Newsom je također upozorio da je gospodarska moć države ugrožena "neodgovornom carinskom politikom aktualne savezne administracije. Gospodarstvo Kalifornije pokreće naciju i mora biti zaštićeno."
Tužba protiv Donalda Trumpa
Prošli tjedan guverner Newsom tužio je predsjednika Donalda Trumpa zbog korištenja izvanrednih ovlasti za jednostrano uvođenje sveobuhvatnih globalnih carina, a za koje guverner tvrdi da su naškodile kalifornijskim obiteljima i tvrtkama.
San Diego
Foto:
Getty Images
U tužbi se tvrdi da Trump nema ovlasti za uvođenje carina Meksiku, Kanadi i Kini, kao ni za onih 10 % carina ostatku svijeta. Te carine, rekao je Newsom u priopćenju kojim je najavio tužbu, uzrokuju "neposrednu i nepopravljivu štetu Kaliforniji, najvećem gospodarstvu te najvećoj proizvođačkoj i poljoprivrednoj saveznoj državi u naciji" jer "remete opskrbne lance, povećavaju troškove" i "uzrokuju milijarde dolara štete" državi.
Zakon o međunarodnim ekonomskim izvanrednim ovlastima (IEEPA) radi uvođenja carina bilo je "protuzakonito i bez presedana" i takve opsežne mjere zahtijevaju odobrenje Kongresa.
Guverner Kalifornije Gavin Newsom (desno) i državni odvjetnik Kalifornije Rob Bonta
Foto:
Afp
Prema IEEPA-i, Kongres je 1977. godine predsjedniku dao široke ovlasti za uvođenje sankcija zemljama, kontrolu izvoza, reguliranje financijskih transakcija i zamrzavanje strane imovine pod proglašenjem nacionalne izvanredne situacije, ali zakon isto zahtijeva i da izvršna vlast konzultira i izvještava Kongres tijekom korištenja tih ovlasti.
Donald Trump
Foto:
Afp
Kalifornija je 2024. godine ostvarila gotovo 675 milijardi dolara trgovinske razmjene, a među njezina tri najveća trgovinska partnera ubrajaju se Meksiko, Kanada i Kina, prema podacima države. Više od 40 % kalifornijskog uvoza dolazi iz tih zemalja, što čini 203 milijarde dolara od ukupno više od 491 milijardu dolara uvoza prošle godine.
Još je dvanaest saveznih država u srijedu tužilo Trumpovu administraciju zbog "ilegalnog nametanja" poreznih opterećenja Amerikancima kroz carine, tužbu je Bijela kuća nazvala "lovom na vještice."