Politico za hrvatskog premijera piše da je "dobro povezan" unutar EPP-a, najveće političke grupacije u Europskom parlamentu, te da je bio blizak s bivšom kancelarkom Angelom Merkel.
Taj medij s europskim sjedištem u Bruxellesu piše kako je Plenković "miljenik" grupacije te da je bio "ključan" u osiguravanju da vodstvo Europske komisije preuzme Ursula von der Leyen.
Njegovi proeuropski stavovi, uz hrvatski uspjeh u integraciji u EU, uoči europskih izbora potaknuli su nagađanja da bi hrvatski premijer mogao biti imenovan na neku od važnih funkcija u europskom savezu, piše Politico.
"Potpuno sam fokusiran na posao premijera i treću pobjedu na izborima u Hrvatskoj", odgovorio je predsjednik Vlade.
Pročitajte i ovo
rok od 90 dana
Tomaševiću zabranili da snima gdje i kako građani bacaju otpad. Oglasili se iz Grada te najavili što će napraviti
Za Von der Leyen, članicu EPP-a i Kršćansko-demokratske unije (CDU), Plenković je rekao da je "izvanredna europska političarka" koja je odlično djelovala u "veoma teškim vremenima". Nije htio spekulirati hoće li ona ostati na toj funkciji i nakon izbora iduće godine, no naglasio je da bi "to bilo vrlo dobro za Europu".
Veliki uspjeh Hrvatske
Premijer je u razgovoru za Politico govorio o uspješnoj integraciji Hrvatske u EU, poput šengeskog prostora i eurozone, a hvalio je i hrvatsko gospodarstvo, koje ima "nikad veću" zaposlenost, "najmanju nezaposlenost od 1982. godine" te gospodarski rast od 2,8 posto, koji je iznad eurozonina jedan posto.
Politico piše kako je jedina mrlja u Plenkovićevoj idealnoj slici optužnica koju je Ured europskog javnog tužitelja u prosincu 2022. zbog navodne korupcije podignuo protiv ministrice Gabrijele Žalac. Politico piše kako je Plenković rekao da nije zabrinut zbog tog slučaja.
Mir na Balkanu, povratak EPP-a na zapadu Europe
Plenković je naglasio kako nije zabrinut ni zbog rasta tenzija između Kosova i Srbije jer je "međunarodna zajednica snažno angažirana u dijalogu" te jer obje države žele napredovati prema EU-u.
Politico je najveći naglasak iz razgovora s hrvatskim premijerom stavio na njegove izjave o usredotočenosti EPP-a na povratak na vlast u Italiji i Francuskoj, nekadašnjim uporištima te grupacije.
"Želimo učiniti više kako bismo osnažili EPP-ove stranke u velikim državama", rekao je premijer te nazvao to "ključnim". Tome bi se trebala pridružiti i Španjolska, gdje Narodna stranka (PP) predvodi u anketama uoči parlamentarnih izbora koji će se održati kasnije ovaj mjesec.
Pročitajte i ovo
Ne odustaju
Nastavlja se štrajk u pravosuđu: "Druga strana ni u petom tjednu nema sluha za naše zahtjeve"
EPP u Italiji zastupa Forza Italia, stranka nedavno preminulog bivšeg premijera Silvija Berlusconija, koja ima samo sedam posto podrške, no dio je vladajuće koalicije premijerke Giorgie Meloni. Pučani ne stoje dobro ni u Francuskoj, piše Politico, gdje republikanci, nekad vodeća francuska stranka, stoje na samo devet posto podrške.
"Moramo snažno raditi na vraćanju snage EPP-a u Francuskoj i Italiji. To je politički cilj", zaključio je Plenković.