Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Obljetnica ubojstva

Svijeće i vijenci kod masovne grobnice na Ovčari

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Obilježena je 23. obljetnica ubojstva hrvatskih ranjenika i civila odvedenih 19. studenoga 1991., nakon sloma obrane grada iz vukovarske Ratne bolnice, te ubijenih 20. studenoga na Ovčari.

Komemorativnim programom u organizaciji vukovarske Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, te polaganjem vijenaca i paljenjem svjeća podno Spomen obilježja kod masovne grobnice na Ovčari, u četvrtak je obilježena 23. obljetnica ubojstva hrvatskih ranjenika i civila odvedenih 19. studenoga 1991., nakon sloma obrane grada iz vukovarske Ratne bolnice, te ubijenih 20. studenoga na Ovčari.

Pročitajte i ovo Gradovi diljem Hrvatske pale svijeće za Vukovar - 4 Gradovi svijetle za Vukovar S tugom i ponosom pale se svijeće za Vukovar i Škabrnju: "Oni su cijeloj Hrvatskoj dali vremena da se obrani" Paljenje svijeća u Varaždinu uoči Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje - 3 32 godine nakon VELIKA GALERIJA Dirljive scene diljem Hrvatske: Pale se svijeće uoči Dana sjećanja

Nakon sloma obrane i ulaska bivše Jugoslavenske vojske i srpskih paravojnih postrojba u vukovarsku Ratnu bolnicu, odvedeno je najmanje 263 ranjenika, civila i medicinskog osoblja.

Velikosrpski agresori su ih odveli nekoliko kilometara iz grada na svinjogojsku farmu na Ovčaru, gdje su, na lokaciji gdje su inače zakapane životinjske lešine, pogubili 200 branitelja i civila i pobacali ih u masovnu grobnicu. Najmlađa žrtva na Ovčari je bio 16-godišnji Igor Kačić, najstarija 77-godišnji muškarac, a među ubijenima je bila i trudnica Ružica Markobašić, francuski ratni dobrovoljac Jean-Michel Nicolier te novinar Siniša Glavašević.

'Tukli su nas bez povoda, a iz logora sam izašao s 43 kile'

Posmrtni ostatci 200 žrtava ekshumirani su 1996. godine, a za ostalim odvedenim osobama još se traga.

Vukovarki Mariji Raguž, čiji je suprug jedna od 200 žrtava ekshumiranih na Ovčari, svaki dan, kako kaže, prolazi u mislima na ubijenog supruga.

'Tužna su mi sva događanja bez njega. Rađa nam se unučad, a njega nema. To je sve ono gdje on fali', kaže vidno potresena ta Vukovarka prisjećajući se supruga koji je na Ovčaru odveden dok je kao ranjenik ležao u vukovarskoj bolnici.

Tijekom komemorativnog programa 'Ovčara - bol koja se nikada ne zaboravlja', upriličenog na mjestu masovne grobnice, pročitana su imena svih 200 žrtava s Ovčare za koje je molio gvardijan i župnik župe sv. Filipa i Jakova iz Vukovara fra Ivica Jagodić.

Vijence su podno Spomen-obilježja nedaleko masovne grobnice položila i svijeće zapalila brojna izaslanstva među kojima i Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Vukovar, Grada Vukovara i braniteljskih udruga, Vukovarsko-srijemske županije, Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja iz Vukovara, Splitsko-dalmatinske županije i Cetinske krajine, Udruge civilnih žrtava rata Zadar i mještani stradalničke Škabrnje, koji su do Ovčare došli u mimohodu od Memorijalnoga groblja žrtava Domovinskog rata i druga.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježen u EP-u

Misu zadušnicu za žrtve Ovčare služit će večeras u vukovarskoj Župnoj crkvi Blažene Djevice Marije Kraljice mučenika, župnik iz Tovarnika, velečasni Stjepan Vukovac.

Tijekom prijepodneva Vukovarci su odali počast i žrtavama ubijenim u zarobljeničkom logoru u Veleprometu, a večeras će se prisjetiti i ratnog novinara i urednika Hrvatskog radija Vukovar Siniše Glavaševića, u spomen na kojega će u Gradskoj knjižnici biti održani X. novinarsko-književnički susret 'Grad-to ste vi'. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene