Libijski pobunjenici tvrde da su zarobili stotine osoba, među kojima ima mnoštvo stranaca, izvijestili su iz međunarodnog Crvenog križa. Pobunjenici tvrde da su uhitili strane plaćenike, među njima i 17 Hrvata.
'Prema zatvorenicima se dobro postupa. Oni koji nisu počinili zločine bit će pušteni nakon ispitivanja, a ostalima će biti suđeno', kazao je član libijskog Prijelaznog nacionalnog vijeća zadužen za pravosuđe Mohamed al-Alagy, dodajući da su u 'Tripoliju uhićeni (strani) plaćenici, među kojima i 17 Hrvata'.
Izaslanstvo Crvenog križa posjetilo je zarobljenike kako bi utvrdili u kakvim ih uvjetima drže pobunjenici te kolika je potreba za medicinskom pomoći, ali nisu objavili detalje.
U Ministarsvstvu vanjskih poslova kažu da nemaju takvih informacija. Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Berislav Živković je kazao kako još nisu dobili nikakvu službenu informaciju da su u Libiji zarobljeni Hrvati. Ističe kako je MVP u kontaktu s libijskim veleposlanstvom u Zagrebu, kao i ostalim veleposlanstvima kako bi utvrdili je li među uhićenima uistinu ima hrvatskih državljana. No, Živković napominje kako je većina Hrvata iz Libije evakuirana još krajem veljače i početka ožujka te da od tada nitko nije zatražio diplomatsku pomoć.