Prema procjeni znanstvenika s uglednih sveučilišta Harvard i Columbia, prošlogodišnji su požari odgovorni za preranu smrt 90.000 osoba u Indoneziji i još nekoliko tisuća u susjednim Singapuru i Maleziji. Procjena znanstvenika, koja se temelji na kompleksnom analitičkom modelu, daleko je veća od službene brojke mrtvih koju su dale vlasti u Indoneziji od - 19 mrtvih.
Razlog za toliki broj mrtvih nije sam požar, nego u posljedicama za zdravlje koje su nastale zbog izlaganja dimu i zagađenom zraku.
'Ako se ništa ne promjeni, ubojiti smog će i dalje uzimati svoje žrtve. Ako nitko ne reagira, bit će isto kao da su sudjelovali u zločinu', rekao je za član Greenpeacea za Indoneziju Yuyun Indradi.
Smog je veliki problem čiji su uzrok brojni požari koji su najčešće podmetnu kako bi se velike šumske površine, koje leže na ugljičnim dioksidom bogatom tresetištu, 'očistile' za velike plantaže palmi. Vlasti u Indoneziji svjesne su situacije, ali prešutno odobravaju tu praksu (prema tvrdnjama nekih udruga čak i potiču) jer je palmino ulje jedan od najvećih izvoznih proizvoda te države.
Požari uglavnom haraju zapadnim dijelom otoka Sumatre i indonezijskim dijelom Bornea, a ponavljaju se iz godine u godinu. U 2015. bili su najgori u povijesti zbog sušnog vremena izazvanog najgorim El Ninom od 1997. godine, piše Guardian.
-
Golema tragedija
Djevojčica umrla u zaključanom automobilu! Shrvani otac: "Ne znam što se dogodilo"
-
Hidroelektrana Kahovka
Objavljen dokaz: Službe presrele minutu i pol telefonskog razgovora koji otkriva tko je srušio branu u Ukrajini
-
geološka katastrofa
Otvorile se ogromne pukotine dublje od kilometra: Hitna evakuacija tisuća ljudi