Za mučenje, nečovječno postupanje i ubojstvo 70 civila u Lovasu u razdoblju od listopada do studenoga 1991. godine, prema riječima glasnogovornika Tužiteljstva za ratne zločine Srbije Brune Vekarića, osumnjičena su četvorica pripadnika bivše JNA, četvorica predstavnika nekadašnje civilno-vojne vlasti u tom selu, te četvorica pripadnika oružane formacije "Dušan Silni".
Pročitajte i ovo
Pravosudna drama
Dnevnik Nove TV pitao EPPO je li mu Laptoš prijavila prijetnje i može li potvrditi da informacije nisu curile iz njegova ureda
"Sramota za Hrvatsku"
Predsjednik napao DORH: "Ova odluka potvrđuje zašto je Plenković ugurao Turudića na mjesto glavnog državnog odvjetnika"
Kako u četvrtak prenosi beogradski dnevnik "Blic", na popisu
osumnjičenih su Ljuban Devetak (58), Milan Denčić (55), Milan Radojčić (47), Željko Krnjajić (47), Miodrag Dimitrijević (67), Darko Perić (53), Radovan Vlajković (53), Radisav Josipović (48), kao i četvorica pripadnika paravojne postrojbe "Dušan Silni", Petronije Stevanović (55), Aleksandar Nikoliadas (48), Dragan Bačić (46) i Zoran Kosijer
(66).
Oni se, kako prenosi taj list, terete za napad i zauzimanje Lovasa 10. listopada 1991. godine, kad je ubijeno 22 civila, za mučenje i ubojstvo još 12 civila 11. listopada i smrt 11 mještana Lovasa koji su istoga dana ubijeni u svojim kućama.
Također, osumnjičeni su za smrt 22 civila koje su 18. listopada koristili kao živi štit, primoravajući ih da prijeđu preko minskog polja, te smrt još tri osobe koje su ubili 23. i 24. listopada i 11. studenoga 1991. godine.
U prijedlogu za provođenje istrage navodi se da su 12-orica
osumnjičena i za povredu tjelesnog integriteta većeg broja ljudi, kao i za mučenje, nečovječno postupanje, zastrašivanje, teror, protuzakonito zatvaranje, prisiljavanje na prinudni rad, pljačku imovine i još desetak kaznenih djela.
Predsjednik nekadašnje političke stranke Srpske narodne obrane Mirko Jović, koji se spominje u haškoj optužnici protiv Slobodana Miloševića kao osnivač paravojne formacije "Dušan Silni", u četvrtak je na konferenciji za novinare odbacio svoju odgovornost za ratne zločine koje su pripadnici te postrojbe počinili u Lovasu 1991. godine, kao i tvrdnje da ih je u Lovas i druga hrvatska mjesta slala ta stranka.
"U Lovasu je bila samo jedna vojska, JNA i naši dobrovoljci koji su bili tamo odlazili su kao civili i vraćali se kao civili", tvrdi Mirko Jović, koji je kazao i da su "Beli orlovi", paravojna postrojba koja se također vezuje za zločin u Lovasu, bili "podmladak" njegove stranke, ali da "nisu bili nikakva posebna vojna formacija".
Postupak protiv osumnjičenih za ratni zločin u Lovasu 1991. godine nastavit će se u Hrvatskoj, a vodit će se i pred srbijanskim pravosuđem, s obzirom na to da su uhićeni
državljani Srbije, izjavio je beogradskom "Danasu" od četvrtka
glasnogovornik tužiteljstva za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić.
"Osumnjičeni za zločin u Lovasu 1991. godine su ili iz Srbije, ili su u Srbiju prebjegli i imaju dvojno državljanstvo", kaže Vekarić, dodajući da postoji mogućnost da se na osnovi istog činjeničnog stanja postupak vodi na dva mjesta, s obzirom na ustavne barijere koje sprječavaju izručenje vlastitih državljana sudu druge zemlje. Podsjetio je na suđenje Slobodanu Davidoviću, pripadniku "Škorpiona" kojemu je suđeno u Hrvatskoj, dok je ostalima suđeno u Srbiji.
"Hrvatsko državno odvjetništvo će nam pomagati da se ovaj predmet izvede do kraja, kao što i mi njima pomažemo u drugim predmetima. Što se tiče izručenja, postoji ustavna barijera da se državljani jedne države izručuju drugoj. Najbolje bi bilo da predmet bude pred našim ili njihovim pravosuđem, ali bitno je da se svi ratni zločini potpuno razotkriju", kaže Vekarić, podsjećajući da su tužiteljstva Srbije i Hrvatske potpisala Sporazum o suradnji čime su se približila postizanju "maksimalne pravde".
Sudac Županijskog suda u Vukovaru Nikola Bešenski izjavio je za "Danas" da mu nije poznato jesu li osobe koje su uhićene u Srbiji iste one protiv kojih se vodi postupak pred tim sudom (i koje su sudu u Vukovaru u većini nedostupne), te dodaje da bi se uhićenima u Srbiji moglo u Hrvatskoj suditi samo ako nisu državljani Srbije i ako su uhićeni po osnovi međunarodne tjeralice raspisane na inicijativu Hrvatske.
Glasnogovornica Državnog odvjetništva Hrvatske Martina Mihordin izjavila je tom listu da je sukladno Sporazumu o suradnji tužiteljstava bilo razmjene informacija i da se suradnja nastavlja, ali nije željela iznositi bilo kakve komentare "u ovoj fazi postupka".
Slučaj Lovas je tužiteljstvo za ratne zločine Srbije preuzelo
prije dvije godine od tada ukinutog vojnog tužiteljstva. Tada je
pokrenut pretkazneni postupak u kojem je dosad, prema Vekarićevim riječima, saslušano više od 50 svjedoka i prikupljen veliki broj materijalnih dokaza, od kojih je dio pribavljen uz pomoć Državnog odvjetništva Hrvatske.