Petogodišnji dječak koji je gotovo dva tjedna proveo u pritvoru u američkom imigracijskom centru pati od noćnih mora i živi u strahu da bi mu se obitelj ponovno mogla razdvojiti, izjavio je njegov otac nakon njihova puštanja na slobodu.
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!
Tko ima pravo na inkluzivni dodatak? Može se dobiti i 720 eura
"i dalje su plesali, vrištali..."
Turisti mu zapalili apartman: "U 30 minuta nestalo je 50 godina našeg života, supruga i ja ne možemo oka sklopiti"
KAOS U CEUTI
Na stotine maloljetnika lutaju ulicama: "Očajne obitelji traže svoju djecu"
Liam Conejo Ramos, rođen u Ekvadoru, i njegov otac Adrian Alexander Conejo Arias vratili su se u subotu u Minneapolis nakon što je savezni sudac naložio njihovo puštanje dok čekaju odluku o zahtjevima za azil. Njih su 20. siječnja ispred obiteljske kuće priveli agenti američke Službe za imigraciju i carinu (ICE).
"Nije isti otkad se sve ovo dogodilo", rekao je Adrian.
"Jako je uplašen. Noću se nekoliko puta budi plačući i tražeći pomoć. Ima noćne more. Zove me kad se probudi i viče", ispričao je.
Prema njegovim riječima, agenti ICE-a presreli su ih ispred kuće nakon što su se vratili iz vrtića po Liama, dok su njegovoj supruzi, s kojom očekuje treće dijete, rekli da ostane u kući.
Fotografija dječaka, s kapom sa zečjim uzorkom i ruksakom sa Spider-Manom, okruženog policajcima, ubrzo se proširila društvenim mrežama i izazvala val ogorčenja među prosvjednicima i širom javnošću, piše Sky News.
Adrian je naveo da se obitelj nakon povratka u Minneapolis skriva zbog straha od novog pritvaranja.
"Skrivamo se. Nitko zapravo ne zna gdje smo. Bojimo se izaći na ulice i dopustiti da nam se ovo ponovi", rekao je.
Njihovo pritvaranje dogodilo se u razdoblju pojačane pozornosti javnosti prema sigurnosnim i imigracijskim pitanjima u Minnesoti, a slučaj je dodatno potaknuo rasprave o postupanju imigracijskih vlasti prema obiteljima s djecom.