Poginula su dvojica južnokorejskih vojnika, među ozlijeđenima ima civila. Svjetska javnost zabrinuto promatra najnovija događanja na poluotoku, na kojem se prije pola stoljeća odigrao jedan od najkrvavijih ratova u modernoj povijesti. U Korejskom ratu poginulo je više od tri milijuna ljudi, Korejaca, Amerikanaca, Kineza i mnogih drugih.
Pročitajte i ovo
Rat na drugom kontinentu
Još jedna zemlja zaprijetila: "I mi šaljemo vojnike i obavještajce u Ukrajinu"
napeto na dalekom istoku
Dramatično televizijsko obraćanje: "Ako nađemo još jedan, objavit ćemo rat!"
>> VIDEO: Dvoje mrtvih u okršaju Južne i Sjeverne Koreje
>> 'Rat sa Sjevernom Korejom je već počeo, moramo spriječiti širenje'
U novom napadu panika i dim su zavladale južno-korejskim otočićem Yoenpyeongu. Zasulo ga je stotinjak topničkih granata iz Sjeverne Koreje. Najviše ih je palo na južnokorejsku vojnu bazu. Dva marinca su poginula, a najmanje 18 ljudi je ranjeno, među njima i civili.
'Nije pogođena samo jedna lokacija, gorjelo je posvuda, potpuni kaos. Pokušao sam nazvati suprugu, ali čuo sam samo 'Dragi' i telefonske veze su prekinute. Požurio sam kući. Supruga je stajala na cesti, a kuća je bila uništena', rekao je Shin Sung-Hee, stanovnik otoka Yoenpyeong.
Južna Koreja na vatru je odgovorila vatrom. Prema Sjevernom susjedu ispalila je najmanje 80 topničkih granata. Poslali su borbene helikoptere, a vojska je stavljena u stanje najviše pripravnosti. 'Stotine izjava i sastanaka neće pomoći. Mislim da je dužnost vojske odgovoriti akcijom. Osobito zato što ne smijemo tolerirati napade na civile', izjavio je južnokorejski predsjednik Lee Myung-Bak.
No, Sjeverna Koreja ima drugačiju verziju događaja. Tvrde da nisu prvi počeli. Prva granata je, tvrde, na njihov teritorij upućena s južnokorejske vojne vježbe, i to topničke vojne vježbe. 'Ako se južnokorejske marionete usude upasti i tisućinku milimetra u sjevernokorejske teritorijalne vode, vojska će bez oklijevanja i bez milosti nastaviti s vojnim odgovorom', izjavila je sjevernokorejska dužnosnica na državnoj televiziji. Međunarodna zajednica poziva na suzdržanost. Ovo je jedan od najozbiljnijih incidenata od završetka Korejskog rata 1953. Sjever i jug mirovni sporazum nikad nisu potpisali, što znači da su u ratu već 60 godina.
Među brojnim zemljama koje su osudile najnovija događanja na Korejskom poluotoku je i Hrvatska. Naše Ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je duboku zabrinutost, te se pridružilo pozivima za prekidom svih akcija koje bi dovele do eskalacije sukoba.