"Sjevernokorejski nuklearni pokus predstavljao bi provokativni čin i prkošenje volji međunarodne zajednice i našem pozivu da se suzdrže od akcija koje mogu pogoršati napetosti u sjevoroistočnoj Aziji", izjavio je glasnogovornik Bijele kuće Tony Snow.
Pročitajte i ovo
Dočekao ga Biden
FOTO Trump se vratio u Bijelu kuću: "Politika je teška, ali danas je lijep svijet"
Tranzicija vlasti
Prekinula stoljetnu tradiciju: Melania Trump odbila poziv u Bijelu kuću
"Očekujemo da će Vijeće sigurnosti UN hitno poduzeti akciju kako bi odgovorilo na taj neisprovocirani čin. Sjedinjene Države pozorno prate stanje i ponovo izražavaju svoju privrženost zaštiti i obrani naših saveznika u regiji", naglasio je Snow.
Po njegovim je riječima, savjetnik za nacionalnu sigurnost Stephen Hadley informirao predsjednika Georga W. Busha o događaju nedugo nakon što je južnokorejska agencija Yonhap izvijestila da je pokus izveden.
Snow nije želio nagađati o mogućem američkom odgovoru na sjevernokorejski potez. "U ovome trenutku još procjenjujemo podatke i nastojimo utvrditi što se dogodilo. Puno toga ovisi od toga što će nam ti podaci reći", dodao je.
Obavještajne službe SAD-a pomno su nadzirale nekoliko lokacija u Sjevernoj Koreji koje su mogle poslužiti kao poligon za podzemnu nuklearnu probu. Kretanje ljudi, automobila, podizanje ograda i druge aktivnosti uvjerile su neke analitičare da pokus uskoro slijedi. Dolazak gostiju na jedno od mjesta također je govorio u prilog tim pretpostavkama.
Prošloga su tjedna američki dužnosnici očekivali vijest o nuklearnom pokusu u Sjevernoj Koreji, a američki izaslanik na šestostranim pregovorima s Pjongjangom, Christopher Hill uputio je oštro upozorenje vlastodršcima te izolirane komunističke države da moraju odlučiti žele li budućnost ili atomsko oružje, jer ne mogu imati oboje.
Bush navodno znao za pokus
Sjevernokorejski nuklearni pokus bio je razmjerno malen, objavili su američki mediji uz napomenu da je neposredno prije pokusa Kina službeno obavijestila Washington da će se on dogoditi.
Američki program vijesti Fox News prenosi riječi nekih sigurnosnih analitičara koji kažu da se iz perspektive Pyongyanga ovaj pokus može smatrati razočaranjem. Stručnjaci opisuju eksploziju "više kao šištanje nego kao prasak".
Američki predsjednik George W. Bush obaviješten je o
sjevernokorejskome planu neposredno prije pokusa, javljaju američki mediji na temelju izvora iz Bijele kuće.
Pyongyang je obavijestio Kinu sat vremena prije pokusa. Vlasti u Pekingu stupile su u kontakt s američkim veleposlanstvom u glavnome gradu Kine, a veleposlanstvo je odmah obavijestilo državnu tajnicu Condoleezzu Rice.
Zatim je obaviješten i američki predjsednik, javljaju američki
mediji.