Nema gdje ih nema - dezificijensi su postali "novo normalno". No u slučaju krivog korištenja, od njih gotovo nema koristi. Da bi na testu higijene ruku pali mnogi - pokazali su nam stručnjaci iz Klinike Fran Mihaljević.
Pročitajte i ovo
novi krivac?
CIA analizira nove podatke o početku pandemije COVID-19: "Naš zdrav razum upućuje na to da je podrijetlo..."
Sve više oboljelih
Zbog zarazne bolesti pulska bolnica zabranila posjete: "Javnost će biti pravovremeno obaviještena"
Večeras u Provjerenom
Starijem bračnom paru iz okolice Koprivnice prijeti deložacija iz doma koji su gradili vlastitim rukama
Kraj agonije
PROVJERENO Bojali su da će biti deložirani, ali im je nakon objave Provjerenog stigla pomoć
IZ JERUZALEMA
Dodik iz Izraela nakon raspisivanja tjeralice: Idućeg tjedna vraćam se u BiH
"Ne ulazi virus kroz kožu, ali ruke najčešće završe u očima, ustima", kaže Arjana Tambić Andrašević, voditeljica Zavoda za kliničku mikrobiologiju Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević.
Upotrijebili su alkohol s fluorescentim česticama kako bismo pod UV lampom vidjeli koji dio ruke je dezinficiran, a koji nije.
"Ako ste ga nanijeli na cijelu površinu ruke, onda će pod UV lampom cijela ruka fluorestirati. Prikazat ćemo i kako se loše radi, a to često viđamo. U tom slučaju imat ćemo površine koje svijetle, njih je dotaknuo alkohol, a bit će i površina koje alkohol nije dotaknuo", objašnjava stručnjakinja.
Naš prvi pokušaj bile su ovlaš poprskane i tek protrljane ruke.
"Samo fluorescirane površine su oplahnute alkoholom. Ovo nije ni jedna trećina ruke dezinficirana", objasnila je Tambić Andrašević.
Kako pravilno dezinficirati?
U drugom pokušaju - dezinfekcija po pravilima. Pravilno je ne špricati iz daleka i nanijeti dovoljnu količinu, barem 3 militra alkohola i rastrljati ga po cijeloj površini kože ruku. Rezultat - ruke su pod UV lampom kristalno bijele - u potpunosti dezinficirane.
"Trebalo bi ruke dezinficirati neposredno prije diranja jela, očiju, nosa, ne pet minuta prije nego neposredno prije", upozorava Tambić Andrašević.
Jer razlika je u tome je li ruka tek djelomično oprana ili dezinficirana ili je u potpunosti čista.
"Onda ne morate biti opterećeni što ljudi često jesu, je li virus na torbama, kaputu, kvaki. Šanse da je virus na neživim predmetima su izuzetno rijetke i male. Ali ako ste to i dirali najbitnije da su vam ruke čiste kada dirate oči, nos i usta", objašnjava.
I da ne popravljate masku prljavim rukama, ne prskate dezinficijensima, da je ne nosite ispod nosa. Jer maske nas međusobno štite - apelirali su hrvatski liječnici.
Testiranje jeftinije nego do sada
S maskama na licu od jutra se testiraju i građani jeftinije nego do sada. Na zavodu Andrija Štampar bez uputnice, ali za 700 kuna dobit će nalaz, mnogima potreban za odlazak u bolnicu, inozemstvo, ili na posao.
"Na našoj web stranici su brojevi gdje se naručite. Naručujemo pacijente svake tri minute jednoga. Nije problem da se istog dana obrišu. Važan je princip da u roku od 24 sata dobiju nalaz", objasnio je Zvonimir Šostar.
U posljednja 24 sata u Hrvatskoj su bila 104 pozitivna COVID testa. Sedam je osoba na respiratoru, a preminule su tri osobe.
Aktivnih slučajeva je 1112. A već poštovanjem osnovnih pravila higijene - smanjujete šansu da upadnete u tu statistiku.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr