Kaić o smrti 33-godišnjaka nakon cijepljenja: "Obitelj može tražiti odštetu, ali pitanje je prema kome"
Piše G. B.,
07. prosinca 2021. @ 21:08
Bernard Kaić rekao je da obitelj preminulog 33-godišnjaka, čija je smrt povezana s posljedicama cijepljenja AstraZenecom može tražiti odštetu. "Pitanje je samo prema kome", istaknuo je.
Podijelite
Danas je HALMED objavio da je smrt mladića u ožujku povezana s cjepivom protiv COVID-a. "Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) danas su zaključili ocjenu prijave sumnje na nuspojavu u 33-godišnje muške osobe koja je preminula 12 dana nakon cijepljenja cjepivom COVID-19 Vaccine AstraZeneca", izvijestili su.
Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Bernard Kaić rekao je da ne očekuje zbog toga pad interesa za cijepljenje.
"Da je nešto apsolutno sigurno povezano s cijepljenjem, može se reći samo za vrlo rijetke stvari poput lokalne reakcije npr. na mjestu primjene cjepiva gdje je ubod pa se vidi oteklina. To se može reći da je sigurno. Za sve drugo nikada nije ništa 100 posto sigurno, jer uvijek može nešto drugo dovesti do lošeg događaja ili ishoda. Isto tako nikada ništa nije apsolutno 100 posto isključeno. Vjerojatna povezanost je vrlo visoka razina povezanosti, najveća moguća", rekao je za HTV.
Na dokazivanje se čekalo 10 mjeseci, a istaknuo je da obitelj preminulog može tražiti odštetu, ali u Hrvatskoj mora obitelj dići privatnu tužbu - takav je sustav. "Pitanje je samo prema kome. Kada se radi o cjepivima iz obveznog programa cijepljenja, kada je država rekla da se djeca moraju cijepiti, pa ako onda dijete ima nuspojave, država preuzima odgovornost za to. Moram priznati da ne znam kako je kod ovih događaja nakon cijepljenja koja nisu obavezna. Meni bi bilo logično da se ide prema proizvođaču, tim više što u vrijeme kada je gospodin cijepljen, a nažalost i umro, nije bilo još jasno i poznato da cjepivo može izazvati takve nuspojave. To se kasnije utvrdilo", naveo je.