"Vladin nedostatak snage za reforme i loša gospodarska politika doveli su do toga da građani sve lošije žive", kazala je potpredsjednica Kluba SDP-a Milanka Opačić na konferenciji za novinare, ističući kako je cilj interpelacije upozoriti da će poskupljenje cijena energenata dovesti do daljnjeg pada životnog standarda građana.
Pročitajte i ovo
očekuje se ostavka premijera
Pala francuska vlada: Šuška se tko bi mogao biti budući premijer
Više nego ranije
Objavljene nove cijene goriva i plina: Požurite napuniti spremnike
Upozorila je da gotovo tri četvrtine kućanstava u Hrvatskoj imaju problem u pokrivanju svojih mjesečnih troškova, a da je sve više onih koji "jedva krpaju kraj s krajem", koji se jedva nose s poskupljenjem cijena.
Opačić je napomenula da je nedavno i potpredsjednik Vlade Damir Polančec potvrdio da su u zadnja tri mjeseca pale realne plaće i mirovine, da je zbog rasta inflacije nemoguće očekivati usklađivanje plaća i mirovina.
Iz toga se, smatra, može iščitati da će teret lošeg stanja u gospodarstvu i dalje snositi radnici i umirovljenici te socijalno ugroženi.
SDP-ova zastupnica Dragica Zgrebec istaknula je da su energenti, posebno primarni (električna energija, nafta i plin), temelj gospodarskog razvoja i standarda građana, također ustvrdivši da je cilj interpelacije upozoriti kako Vlada tu činjenicu ne stavlja u fokus svojih aktivnosti.
U interpelaciji stoji da su cijene energenata u Hrvatskoj, u odnosu na kupovnu moć stanovništva, danas gotovo najviše u Europi, da se kroz usklađivanje sa zakonodavstvom EU na području PDV-a i trošarina očekuje uvođenje trošarina i na električnu energiju i prirodni plin, što će, drže u SDP-u, povećati već ionako visoko porezno opterećenje i dodatni trošak za građane i gospodarstvo.
U SDP-u upozoravaju i na zabrinjavajući nedostatak proizvodnih kapaciteta i sve veću ovisnost o uvozu primarnih energenata, a da Vlada tom i problemu da, izuzev donekle nafte, u Hrvatskoj nema tržišne cijene energenata, ne posvećuje dovoljno pozornosti.
SDP u interpelaciji predlaže Saboru da obveže Vladu da i dalje, kao što je činila do pred državne izbore, primjenjuje tzv. plivajuće trošarine i štiti cijenu eurosupera na razini do 8 kuna po litri, te da izmijeni Zakon o PDV-u na način da taj porez od lipnja ove godine počne obračunavati na nabavnu cijenu.
U SDP-u traže i da Vlada do lipnja izmijeni i Zakon o potporama u poljoprivredi i, uzimajući u obzir drastični rast cijena reprodukcijskog materijala i energenata, poveća subvencije poljoprivrednih proizvoda, te donese program državne pomoći socijalno ugroženima za podmirenje troškova većih cijena energenata.
Interpelacijom se predlaže i da Vlada do rujna napravi analizu poreznog opterećenja cijene rada te doprinose i mjere za njezino rasterećenje, a do studenoga program dostupnosti svih energenata na razini cijele države, program postupnog uvođenja tržišnih cijena za električnu energiju i plin, te program razvoja energetskih kapaciteta u Hrvatskoj.