Pročitajte i ovo
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
vlada suzbija spekulacije
Ključna točka u sirijskom građanskom ratu: "Pad Damaska je samo pitanje vremena"
Iskorištavanje radnika stalni je strah sindikata, za kojeg u istima tvrde kako je i opravdan. Za prekovremeni i noćni rad, kao i rad nedjeljom te blagdanima, radnici bi trebali dobivati dodatak na osnovicu. Sindikati tvrde, to je u nekim slučajevima mrtvo slovo na papiru. Radnici prešutno pristaju na kršenje svojih prava.
>> Trgovci imaju odriješene ruke oko radnog vremena
'Kad dođe inspektor rada na licu mjesta, ne usude se to posvjedočiti protiv svoga poslodavca', rekao nam je Krešimir Sever iz NSH-a. Radnici šute, kažu sindikati, jer ovise o ugovorima na određeno vrijeme. 'Jer se ljudi, u strahu od neproduljivanja svojih ugovora o radu, koji su na mjesec ili dva dana, jednostavno ne usude tražiti svoja prava. U strahu da od posla ne ostanu, prihvaćaju raditi i prekovremeno, i na sve druge načine', istaknuo je Sever.
Nužne su i rigorozne kazne za poslodavce koji krše prava radnika
Rješenje vide u ograničavanju rada na određeno, strožim kontrolama evidencije radnih sati. Nužne su i rigorozne kazne za poslodavce koji krše prava radnika. Prema njihovim informacijama, i poslodavci iz inozemstva, koji u svojim matičnim zemljama posluju po zakonu, u Hrvatskoj redovito krše prava radnika jer im se to isplati.
'Kad bi ljude doslovno platio za svaki prekovremeni sat, kad bi platio rad blagdanima i nedjeljom, na kraju bi mu se doista više isplatilo zaposliti nove ljude, pa bi to s druge strane značilo i smanjeni broj nezaposlenih', zaključio je Sever. U pripremi su izmjene Zakona o radu o kojima Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva još ne želi ništa govoriti. Prema nekim informacijama, novi pomaci ne očekuju se prije jeseni. Radnicima zato ostaje samo čekati da oni kojima su dali svoje povjerenje odluče stati na njihovu stranu.