Indeks Dow Jones rastao je za 203.52 boda, ili 2.03 posto na 10226.94 bodova, što je njegova najveća vrijednost od 3. listopada 2008., i drugi uzlet za 200 bodova u posljednja tri dana trgovanja. Dow je rastao ukupno 4.7 posto u zadnja četiri dana trgovanja, nakon što je priopćenje Federalnih rezervi (FED) u srijedu otklonilo strahove da bi američka središnja banka uskoro mogla podići kamatne stope.
Pročitajte i ovo
Vatrogasci na terenu
VIDEO Požar zahvatio simbol Kopenhagena: "Ovo je katastrofa, izgorio je naš Notre-Dame"
VREMENA JE MALO
Wall Street pao: Još uvijek nema dogovora o najvišoj granici duga SAD-a
Od 30 komponenti Dow Jonesa, raslo ih je 29, najviše American Express za 4.9 posto. Dionica Caterpillara dodala je 4.2 posto, a Generala Electrica 3.4 posto. Jedini pad imala je dionica Kraft Foodsa, za 0.9 posto, nakon što je britanski Cadbury odbio Kraftovu neprijateljsku ponudu za preuzimanje vrijednu 16.3 milijardi dolara, navodeći kako ona "ni približno ne odražava istinsku vrijednost tvrtke".
Zabilježen rast u svim sektorima
Širi indeks Standard & Poor 500 dodao je 2.2 posto, došavši na 1093.08 boda, sa zabilježenim rastom u svim sektorima. Predvodio je financijski sektor s rastom od 3.6 posto, zbog očekivanja da će niske kamatne stope omogućiti bankama da idućih mjeseci ostvaruju dobit, dok je sektor sirovina rastao 3.2 posto jer se ulagači rješavaju sva slabijeg dolara i prebacuju u sirovine. Tehnološki indeks Nasdaq rastao je za 41.62 boda ili 1.97 posto, završivši trgovanje na 2,154.06 bodova.
Indeks manjih kompanija Russell 2000 rastao je za 2.1 posto. Zlato je dostiglo novi rekord, a cijena nafte ponovo je rasla sa slabljenjem dolara. Dolar je pao u odnosu na svih šest stranih denominacijskih valuta, izuzev japanskog jena, a u jednom je trenutku dosegao najnižu vrijednost u zadnjih 15 mjeseci.
Dogovor potakao globalni rast dionica
Terminske transakcije za naftu rasle su za 2 dolara, ili 2,6 posto na 79.43 dolara za barel na robnoj burzi u New Yorku, slijedom zabrinutosti zbog mogućih oštećenja na naftnim platformama i naftovodima u Meksičkom zaljevu od tropske oluje Ida. Cijena zlata dostigla je rekordnih 1100.80 dolara za uncu, s poskupljenjem od 5.70 dolara ili 0.52 posto za isporuku u studenome.
Dogovor ministara financija i guvernera središnjih banka skupine G-20, tijekom vikenda u Londonu, prema kojem će mnoge zemlje zadržati fiskalne poticaje za oporavak gospodarstva, potakao je globalni rast dionica u očekivanju duljeg razdoblja niskih kamatnih stopa.
Rekordna aukcija 40 milijardi dolara trogodišnjih obveznica ministarstva financija SAD koja je izazvala snažnu potražnju, sugerira da će američka vlada moći financirati svoje napore za gospodarski oporavak po povoljnim cijenama, ocjenjuje The Wall Street Journal. 'Očito je da izvlačimo neke ljude iz neaktivnosti kako tržište raste', izjavio je za WSJ Joe Williams, direktor strategije za dionice Commerce Trust-a. 'No ja mislim kako postoji prostor da to potraje neko vrijeme. Vjerojatno možemo ići još 300 do 500 bodova prije no što procjene postanu stvarno nategnute', dodao je Williams.
>> Wall Street zabilježio rekordni pad
Strateg za valute Bob Lynch, iz HSBC Bank USA u New Yorku, kazao je da su ulagači u ponedjeljak obnovili apetit za rizična ulaganja poput dionica ili sirovina, što je potaknuto prodajom dolara. 'Čudi da sličan potez nismo vidjeli prošloga tjedna', odmah nakon što je FED signalizirao da će neko vrijeme zadržati politiku niskih kamatnih stopa", kazao je Lynch za The Wall Street Journal. (Hina)