Time bi se, kako je istaknuto na konferenciji za novinare, uskladili uvjeti poslovanja svih brodara na Jadranu. Također traže izmjenu Zakona o pružanju usluga u turizmu kako bi se osigurala jednaka prava brodarima u ponudi i prodaji usluga, a ne da kao sada budu prepušteni volji lokalne samouprave.
Pročitajte i ovo
angažirali i PR agenciju
Procurile skandalozne poruke iz WhatsApp grupe brodara: "Dajmo svi po 100 eura da idiota netko provoza u gepeku, da ga istrese"
Od ponoći
Vlada donijela odluku: Ovo su nove cijene goriva
Zahtjeve Koordinacije hrvatskih udruga brodara i brodograditelja podupro je i Tonči Tadić, bivši saborski zastupnik. Podsjetio je da se već dvije godine govori o pitanju cijene goriva za hrvatske brodare, no da Vlada ništa nije učinila.
'Populistički je najavljivala da će braniti cijenu goriva od osam kuna i time dokazala da nema nikakvu strategiju', rekao je Tadić i dodao da je Vlada istodobno dopuštala rast cijena dizela znajući da ga rabe prijevoznici na moru i tako je 'zažmirila na generator inflacije'.
Po Tadićevim riječima INA četvrtinu nafte crpi iz domaćih bušotina, ali čak i kad se zanemari ta činjenica, u cijeni goriva samo je 40 posto dijela kojim se plaća nafta, a 60 posto su razni porezi. To govori da Vlada može ako želi regulirati cijenu goriva, dodao je.
'Hrvatski brodari suočeni su s konkurencijom iz Italije', izjavio je, dodavši kako su u Italiji od plaćanja poreza u cijeni goriva oslobođeni svi koji se bave gospodarskom djelatnošću na moru.
U ime Koordinacije udruga brodara i brodograditelja na konferenciji za novinare govorili su još Dino Mikić iz Koordinacije udruga brodara u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i Ivica Zorić, predstavnik Udruge brodara iz Zadra.