Riječ je o Lavu Kaldi (61), Ivanu Putancu (52) i Nenadu Vuckoviću (52), danas umirovljenicima, kojima će za desetak dana početi suđenje na Općinskom sudu, piše Večernji list.
Pročitajte i ovo
Brzo reagirali
Splitski policajci spriječili katastrofu: "Nakon što smo dotakli vrata, shvatili smo sve"
Vrijedna pomoć
I naši policajci pomažu francuskim kolegama: Pogledajte kako su zadovoljni tretmanom i koji su im zadaci
Premda je istražni postupak protiv njih proveden još 2004., a kaznene prijave podnesene prije toga, zanimljivo je da o tom slučaju pronevjere oružja javnost nije znala apsolutno ništa.
Njih se trojica terete da su od svibnja 1994. do 1. veljače 2004. s danas pokojnima načelnikom Odjela za naoružanje, specijalnu opremu i tehničku zaštitu MUP-a, balističarom te još jednim djelatnikom policije kao članovi komisije za odlučivanje o oduzetom oružju počinili kazneno djelo pronevjere, prisvojivši oružje koje im je povjereno u službi.
To je oružje oduzeto od građana u prekršajnim, upravnim postupcima te od okrivljenika u kaznenim postupcima. Preciznije, Kalda, Putanec i Vucković terete se da su iz oko dvadeset uništenja oružja prisvojili šezdesetak pušaka i pištolja, vrijednih oko 27.650 kuna. Kod jednoga pokojnog člana komisije nađeno je pak 45 komada oružja, dok su kod, također pokojnog, načelnika Odjela za naoružanje na tavanu tog odjela u MUP-u nađena dva sanduka s oružjem. Istraga je protiv njih dvojice obustavljena 2004. i 2005. godine, nakon što su umrli.
Kako bi prikrili kazneno djelo, okrivljeni su, navodi se u optužnom prijedlogu, sastavljali zapisnike konstatirajući da je oružje uništeno u Željezari Sisak.
Tako su počinili i kazneno djelo krivotvorenja isprave. Iz iskaza nekoliko svjedoka te čelnika Željezare Sisak danih u istrazi nedvojbeno proizlazi da su pristup kamionu s oružjem, koje se uništavalo noću u električnoj peći sisačke željezare, imali samo predstavnici MUP-a, odnosno članovi komisije za odlučivanje o oružju.
Drugookrivljeni Putanec i trećeokrivljeni Vucković terete se i da su legalizirali nekoliko pušaka i pištolja namijenjenih uništenju, te počinili kazneno djelo ovjeravanja neistinitog sadržaja. Iz optužnog prijedloga proizlazi da je afera razotkrivena kad je Putanec u veljači 2002. došao u Veliku Goricu, u prostorije PU zagrebačke, namjeravajući legalizirati lovački karabin iako je znao da je na njemu originalan tvornički broj izbrušen te utisnut neistinit.
Djelatnici PUZ-a tada su posumnjali u istinitost identifikacijskog broja oružja. Putanec je dotad u PU zagrebačkoj bez ikakvih problema legalizirao tri puške, i to u tri navrata u prosincu 1996. te u veljači i studenom 1997. godine.
Vucković je također optužen da je od rujna 1996. do prosinca 2000. u nekoliko navrata legalizirao više komada pušaka i pištolja, znajući da su na oružju orginalni tvornički brojevi izbrušeni te utisnuti neistiniti. U PU zagrebačkoj uredno je za to oružje dobio oružne listove i registraciju a da nitko ništa nije posumnjao.
Tijekom istrage prvookrivljeni Lav Kalda porekao je djelo rekavši da je bio na svim uništenjima od 1993. do 2001. u sisačkoj željezari, no da nema nikakve veze s onim što mu se stavlja na teret. Dodao je da, uostalom, kod njega nikakvo oružje nije nađeno. I Putanec je u istrazi kazao da je nedužan, dok se Vucković branio šutnjom.