Nestaju "u ponoru": Mnogi koji pokušaju pobjeći žrtve su trgovine ljudima, ali sudbina onih koji i uspiju još je mračnija
Piše V. S.,
08. prosinca 2023. @ 16:32
Kina je prisilila 600 prebjega da se vrate u Sjevernu Koreju, a organizacije za ljudska prava upozoravaju da su u opasnosti od zlostavljanja, mučenja i smrti.
Podijelite
Kina je prisilila 600 prebjega da se vrate u Sjevernu Koreju. Prije dva mjeseca, strogo čuvane autobuse i kombije pratili su kineski sigurnosni dužnosnici iz niza pritvorskih centara do sjevernokorejskih graničnih prijelaza.
Procjenjuje se da je 33.000 Sjevernokorejaca pobjeglo iz svoje autoritarne domovine na jug, gdje imaju pravo na državljanstvo i financijsku potporu nakon iscrpnih razgovora s obavještajnim službama. No, većina prebjega bježi na sjever u Kinu, gdje im prijeti rizik od uhićenja i deportacije. Mnogi koji pokušaju pobjeći iz Sjeverne Koreje žrtve su trgovine ljudima, ali sudbina onih koji uspiju stići do Kine "može biti još mračnija".
Radna skupina za tranzicijsku pravdu sa sjedištem u Seulu (TJWG) kaže da je prisilna repatrijacija zapečatila sudbinu onih koji su poslani natrag u Pjongjang, gdje im prijeti doživotni zatvor, pa čak i smrt.
Ilustracija(Foto:
Afp)
Zbog informacijske crne rupe u Sjevernoj Koreji nisu uspostavljeni nikakvi kanali komunikacije s prebjezima otkako su vraćeni prije gotovo dva mjeseca, dodali su.
"Mučenje, seksualno i rodno uvjetovano nasilje, zatvaranje u koncentracijskim logorima, prisilni pobačaji i pogubljenja čekaju one koji su prisilno vraćeni u najvećoj masovnoj repatrijaciji te vrste u nekoliko godina", stoji u priopćenju TJWG-a.
Identitet većine od 600 prisilno deportiranih ljudi ostaje nepoznat, ali više od 70 posto su žene, tvrdi ta grupa.
TJWG kaže da postoji zabrinutost za tisuće sjevernokorejskih prebjega koji su ostali u Kini, nazivajući ih "patkama koje sjede" i koje bi mogle biti deportirane svakog trenutka.
Ilustracija(Foto:
Afp)
U listopadu je Ministarstvo za ujedinjenje Seula izrazilo Pekingu zabrinutost jer su kineske vlasti vratile u domovinu veliki broj Sjevernokorejaca koji žive u sjeveroistočnim provincijama Jilin i Liaoning. Peking je, međutim, rekao da "u Kini ne postoje takozvani sjevernokorejski prebjezi".
Pravni analitičar TJWG-a Ethan Hee-Seok Shin procjenjuje da je više od tisuću sjevernokorejskih prebjega trenutno u kineskim pritvorskim centrima.
"Međunarodna šutnja koja prekriva zlodjela nad sjevernokorejskim narodom mora prestati", rekao je pravni analitičar TJWG-a Ethan Hee-Seok Shin u izjavi za news.com.au.
"S obzirom na to da je Skupština država stranaka u tijeku, pozivamo vlade Ujedinjenog Kraljevstva i SAD da osude i poduzmu mjere protiv kineske prisilne repatrijacije kako bi spriječili da još mnogo Sjevernokorejaca nestane u ponor na njihovom prisilnom povratku u svoju domovinu", kažu iz TJWG.
Catriona Murdoch, britanska odvjetnica i partnerica u Global Rights Compliance, organizaciji koja se bavi međunarodnim ljudskim pravima i kriminalom, opisala je političku klimu u Sjevernoj Koreji kao "distopičnu" i pozvala na veću globalnu pozornost jer nedavne humanitarne krize u Gazi i Ukrajini zaokupljaju pozornost javnosti.
"Došlo je vrijeme da se progovori, traže nestali, spriječe daljnji nestanci i rigorozno traži odgovornost za one koji su počinili takve zločine", rekla je Murdoch.