"Svi smo mi suočeni s mnogim zajedničkim problemima i izazovima kojima se moramo baviti u partnerstvu s drugim zemljama, uključujući Rusiju," kazao je Gates na 43. Međunarodnoj konferenciji o sigurnosti u Muenchenu.
Pročitajte i ovo
Robert Gates u Tokiju
'Sjeverna Koreja mora dokazati da je ozbiljna'
Slabo financiranje
Gates: Afganistan je ukazao na slabosti NATO-a
"Jedan hladni rat bio je sasvim dovoljan", istaknuo je i
dodao da je prihvatio poziv Putina da posjeti Rusiji.
Gates je reagirao na oštar govor koji je ruski predsjednik održao rugog dana konferencije u subotu, a u kojem je oštro kritizirao politiku službenog Washingtona i NATO.
Američki ministar odbacio je Putinovu tvrdnju da Sjedinjene Države započinju novu utrku u naoružanju kao retoriku koja pripada razdoblju hladnog rata i pripisao je izjave ruskog predsjednika "navici pričanja priča" u špijunskom poslu otkuda dolaze i on, kao bivši direktor CIA-e, i Putin kao bivši KGB-ovac.
Zemlje članice NATO-a moraju raditi u partnerstvu s Rusijom glede sigurnosnih pitanja, istaknuo je.
Rusija je partner, rekao je on ali je upozorio na rusku politiku u nekim pitanjima "koja, kako se čini, radi protiv međunarodne stabilnosti, a radi se o transferima oružja i njezinim pokušajima da iskoristi izvore energije u svrhe političke prisile".
Gates je poručio Europi da mora povećati sredstva namijenjena obrani i poslati više vojnika i novaca u Afganistan ako želi da NATO ostane snažan vojni savez.
Prema njegovim riječima, ako ne budu osigurana potrebna sredstva za Afganistan, u kojem rat traje više od pet godina, to će biti sramota za najbogatije zemlje svijeta.
"Savez koji se sastoji od naprosperitetnijih industrijskih zemalja, s više od dva milijuna ljudi u uniformi - ne ubrajajući američku vojsku - trebao bi moći osigurati ljudstvo i materijal potreban za obavljanje posla u Afganistanu", rekao je on svjetskim čelnicima okupljenima u Muenchenu.
Konferencija je okupila oko 270 sudionika iz četrdesetak zemalja, među kojima su osim Putina i njemačke kancelarke Angele Merkel, glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer, visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana, i drugi vodeći političari i stručnjaci.
Češki ministar vanjskih poslova Karel Schwarzenberg rekao je da je Putinov govor u kojem je kritizirao SAD i NATO najbolje pokazao kako je važno proširiti Sjevernoatlanstki vojni savez.
"Moramo zahvaliti predsjedniku Putinu koji ne samo da se pobrinuo da ova konferencija dobije veliki publicitet, veći no što smo očekivali, nego je vrlo jasno i uvjerljivo dokazao zašto bi se NATO trebao širiti".
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier smatra da NATO ne smije ostati jedinom institucijom za tranatlantsku sigurnost i pozvao je na jačanje Europske unije u vanjskopolitičkim akcijama.
"Ponekad se pitam mogu li se sva pitanja rješavati u kontekstu NATO-a", rekao je on u svom govoru na konferenciji dodajući da su pitanja energetike i okoliša glavne sigurnosne teme koje se mogu razmatrati izvan NATO-a.