Lider bosanskih Srba Milorad Dodik i njegova najbliža suradnica Željka Cvijanović optužili su Hrvatsku jer je proruskom novinaru Danijelu Simiću zabranila ulazak u zemlju.
Simić je u srijedu izjavio da mu je hrvatska granična policija na prijelazu Batrovci odbila ulazak u Hrvatsku, a tvrdi da je prije toga bio satima zadržan na granici, a potom su ga ispitivali agenti SOA-e.
Pročitajte i ovo
mjesec dana kasnije
FOTO Opasnost i dalje prijeti: Pogledajte kako izgleda Zagreb mjesec dana nakon strašnog nevremena
Kako je sam rekao, zanimalo ih je što je radio u dijelovima Ukrajine pod ruskom okupacijom, odnosno u Donbasu, te kako je došao u priliku intervjuirati Vjekoslava Prebega, koji je dospio u rusko zarobljeništvo nakon što se kao dragovoljac borio u redovima ukrajinskih branitelja.
''To je bilo maltretiranje''
Simić je ustvrdio da je njegovo zadržavanje na granici bilo "maltretiranje i protupravno zadržavanje" te da je jedini razlog za to bilo njegovo izvještavanje iz Donbasa "i drugi politički stavovi".
"Dakle, ovo je čisto pritisak na mene zbog mog rada. To najbolje ilustrira koliko se u EU-u poštuju ljudska i novinarska prava, odnosno slobode misli i govora", izjavio je Simić, koji je bio potpuno nepoznat u novinarskim krugovima dok se nakon ruske invazije na Ukrajinu nije pojavio kao izvjestitelj za Radio-televiziju Republike Srpske (RTRS) s okupiranih područja, pritom otvoreno šireći prorusku propagandu.
U lipnju ove godine u Banjoj Luci predsjednik Udruženja novinara Rusije Vladimir Solovjov uručio mu je nagradu za hrabrost i profesionalnost. Solovjov je pritom rekao su mediji u Republici Srpskoj primjer zlatnog standarda novinarstva.
Pročitajte i ovo
Prijeteće poruke
Afera u Splitu! Policajac prijatelju otkrio podatke o zlostavljanoj ženi: "Napustila sam ga, a onda sam dobila snimku...''
Po povratku iz Donbasa Simić se pojavio u ulozi predsjednika Udruženja novinara Republike Srpske, a sada su u njegovu zaštitu stali predsjednik tog entiteta Dodik i članica Predsjedništva BiH Cvijanović.
Dodik je rekao da su u Hrvatskoj, koja je i članica EU-a, zaustavili i maltretirali novinara samo zato što je smatrao da ima pravo na slobodu mišljenja i slobodu izražavanja. Hrvatsku je optužio za napad na slobodu medija.
Cvijanović je u sličnom tonu izjavila da najoštrije osuđuje zabranu ulaska Simiću u Hrvatsku kao sramni čin.
"Očigledno je da za njih (Hrvatsku), kao i za EU, sloboda misli i govora vrijedi samo za neke, a ne za sve novinare", kazala je Cvijanović.