Ponovno stiže snijeg! Meteorolog Dnevnika Nove TV donosi koliko ga možemo očekivati
Piše DNEVNIK.hr,
13. veljače 2025. @ 21:32
Za kraj tjedna diljem Hrvatske očekuje snijeg. Koliko ga možemo očekivati u nizinama, a koliko u Gorskom Kotaru i Lici donosi meteorolog Dnevnika Nove TV Nikola Vikić-Topić.
Podijelite
Snijeg će u petak padati u gorju i u nekim nizinama, iako u nizinama ne očekujemo puno. Gorski kotar i Lika su druga priča, tamo će snijeg jače i duže padati, i bolje se primati, pa je moguće 20 do 30 centimetara.
Hladan zrak struji prema nama sa sjeveroistoka kontinenta i oko ponoći uzrokovat će formiranje Genovske ciklone. Ta će ciklona, kao i obično, znatno utjecati na nas. Donijet će nam puno kiše, snijega, buru i jači pad temperature.
U većini zemlje već će od jutra biti oblačno. Kiša je moguća svugdje. Na obali će biti i pljuskova s grmljavinom, a na sjeverozapadu kopna te u Gorskom kotaru i Lici kiša će tijekom prijepodneva, s padom temperature, prelaziti u snijeg.
Prije zahladnjenja, u unutrašnjosti će biti između dva i šest Celzijevih stupnjeva, a na obali 10 do 12.
U Dalmaciji će puhati umjereno do jako jugo, a u Primorju i Istri nakon 8 sati naglo će okrenuti na buru i već će prijepodne ojačati na jaku i olujnu. I na kopnu će biti vjetrovito, uz umjeren do jak sjeverac.
I drugi dio dana bit će potpuno oblačan u središnjoj Hrvatskoj, uz još kiše i snijega. Moguće je i stvaranje tanjeg pokrivača. Najviše oko Karlovca i Siska od pet do deset centimetara. Poslijepodnevna temperatura bit će između nula i tri, a hladan osjet dosta će pojačavati umjeren do jak sjeverac.
I u Slavoniji će cijeli dan biti oblačno, tmurno i hladno. Ovdje će češće padati kiša nego snijeg, ali ne može se isključiti niti pokoja pahulja, osobito na zapadu. Puhat će umjeren sjeverni vjetar koji će donositi hladniji zrak, pa će temperatura tijekom dana biti u padu. Rano poslijepodne na istoku još između četiri i sedam, a na zapadu od jedan do tri.
U Istri, Primorju i gorju pretežno do potpuno oblačno. Samo su u Istri te na otocima moguća kraća sunčana razdoblja. Na obali će padati kiša, a u Gorskom kotaru i Lici snijeg koji će povremeno biti jak i brzo će se stvarati deblji snježni pokrivač. Do kraja dana moguće je više od 20 centimetara.
Bura će poslijepodne još ojačati, puhat će jako i olujno, pod Velebitom i orkansko. Temperatura će u gorju biti oko nule, a na moru od četiri do osam.
U Dalmaciji će biti promjenjivo do pretežno oblačno. U mnogim će krajevima biti kiše. Štoviše, poslijepodne je veća vjerojatnost za pljuskove i grmljavinu nego ujutro, i ti pljuskovi mogu biti jače izraženi.
Sunčana razdoblja moguća su na otocima. Na jugu će puhati umjereno do jako jugo, dok će na sjeveru sredinom dana okrenuti na buru i ojačati na jaku. Temperatura će na sjeveru biti oko 10, a na jugu do 14 stupnjeva.
U subotu će se na kopnu razvedravati, ali ujutro može pasti još malo snijega, osobito u Posavini. Uz to, bit će hladno i pomalo vjetrovito. Zatim u nedjelju promjenjivo oblačno, s manje vjetra, pa će biti ugodnije. Onda ćemo početkom sljedećeg tjedna imati još manje oblaka, ali zato raste mogućnost za jutarnju maglu. A jutra će tad biti i prilično hladna, s temperaturom oko minus pet.
Na Jadranu će u subotu još biti lokalnih pljuskova, uglavnom u Dalmaciji, dok će sjever ostati suh, no generalno će posvuda biti više sunca nego sutra. Zatim u nedjelju i ponedjeljak još sunčanije. I bura će slabjeti. U subotu će puhati jako i olujno, a od nedjelje umjereno. Osjetno će biti hladnije, jutarnja temperatura bit će oko pet, a dnevna oko 11.
Dakle, za vikend će oborine prestati. Samo u subotu prijepodne može biti još ponekog pljuska u Dalmaciji i malo snijega na kopnu. U nedjelju će posvuda biti više sunca, no treba imati na umu da će cijeli vikend biti hladno i vjetrovito. Puhat će bura i sjeverac koji će znatno pojačavati dojam hladnoće.