Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Najmlađi koji je osvojio prestižnu nagradu

NAJMLAĐI IKAD KOJI JE OSVOJIO PRESTIŽNU NAGRADU Veliki uspjeh mladog Hrvata

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ove godine su nas u Bakuuu predstavljali Josip, Barbara, Ilija i Jakov - svi iz različitih gradova!

Da smo zemlja znanja dokazujemo, ako već ne vrhunskim funkcioniranjem obrazovnog sustava, onda barem vrhunskim i marljivim učenicima! Neki od njih tako su nas proslavili na 47. po redu Međunarodnoj kemijskog olimpijadi koja je ove godine održana u Bakuu u Azerbajdžanu.

Pročitajte i ovo Ilija Srpak (Foto: Dnevnik.hr) - 2 Nagrada za iskrenost Mladi genijalac koji ima više medalja od Janice Kostelić: ''Došao sam do komisije, rekao da su mi dali previše bodova i da mi to skinu jer nije pravedno'' Dodijeljeni Oskari znanja (Foto: Dnevnik.hr) - 1 Dodijeljeni Oskari znanja Mladi genijalac Ilija Srpak ima 17 Oskara znanja i poručuje: "Hrvatsko školstvo forsira prosječnost i gasi izvrsnost"

Jakov Smešny iz Rijeke i Ilija Srpak iz Varaždina osvojili su brončane medalje, a Ilija je tako postao i najmlađi učenik ikad koji je na Međunarodnoj olimpijadi osvojio prestižnu broncu, budući da se kvalificirao kao učenik prvog razreda svoje Prve gimnazije Varaždin.

'Moram priznati da su ove godine zadaci bili možda i najteži do sada, jer je prvi put bilo ovako zahtjevno osvojiti nagradu', kaže nam Ilija koji je oduševljen zajedno sa svojom obitelji.

'Jako smo ponosni i sretni', rekla nam je njegova majka. Ilija kaže kako je natjecanje ipak bilo najmanji dio, trajalo je oko 5 sati, a ostatak vremena su se natjecatelji družili i upoznavali međusobno. Došli su učenici iz svih dijelova svijeta, pa je ovo bila prilika da znanje spoji različite kulture i da se upoznaju. 

AVANTURA ZVANA BOTSWANA Trojac iz Splita vratio se bogatiji za životno iskustvo

Za ovo se natjecanje pripremao oko tri godine, jer put kao i do svake medalje iziskuje uporan i dugoročan trud i zalaganje. Planovi za budućnost su mu također vezani uz kemiju.

'Nisam još siguran što ću studirati, ali planiram svakako nešto vezano uz kemiju', kaže Ilija, koji je na dobrom tragu da upadne na svaki srodan fakultet koji poželi.

'Škola se ponosi Ilijom i svim svojim učenicima i profesorima koji i inače postižu izvrsne rezultate, i uvijek ćemo ih podržavati i biti tu za sve njih', ističe u ime škole ravnateljica Janja Banić.

'Učenicima smo, uostalom, obvezni omogućiti najbolje jer su nam, odabirom naše škole, poklonili povjerenje za svoje srednjoškolsko obrazovanje', poručili su iz Ilijine škole iz koje su mu već svi čestitali.

Na IChO su išli Josip, Barbara, Ilija i Jakov - prvi put da su svi iz različitih gradova

Pripreme za ovogodišnju 47. Međunarodnu kemijsku olimpijadu (IChO) počele su u prosincu 2014. godine i održavane su još u više navrata od siječnja do travnja 2015. godine. Jedanaest učenika pristupilo je testu s 9 zadataka po tipu sličnih onima s IChO. Zadaci daleko premašuju naše školsko gradivo, a Hrvatsko kemijsko društvo je ovdje objavilo primjere pa se možete uvjeriti u zahtjevnost zadataka.

Oni pokazuju da se granice mogu pomicati. Jer gdje um krene, tijelo slijedi.

Inače, za 47. IChO 2015. iz Hrvatske su se kvalificirali još i Josip Draženović iz karlovačke gimnazije, i Barbara Rubinić iz I. gimnazije u Zagrebu. Odabrana četvorka je tako u 16 godina sudjelovanja prvi put došla iz četiri različita grada. 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene