'Ako me Srbija odluči izručiti, neka to bude Bosna. Tamo ću bar imati šansu za fer suđenje. Odlazak u Hrvatsku značio bi moju sigurnu smrt', rekao je tom dnevniku Vučurević koji je, nakon što je u travnju uhićen u Srbiji, prošlog tjedna pušten da se brani sa slobode uz zabranu napuštanja Srbije.
Dodao je kako bi, da je postojao bilo kakav temelj da ga se tereti za granatiranje Dubrovnika i progon nesrpskog stanovništva, odavno odgovarao pred Haaškim tribunalom, koji ga je, kako kaže, još 2002. godine detaljno ispitivao o tim slučajevima
'Za šestomjesečni rat u Dubrovniku, pred Haaškim sudom odgovarali su admiral Miodrag Jokić i general-pukovnik Pavle Strugar, koji su za to dobili dugogodišnje zatvorske kazne...čime je konačno i potvrđeno da nisam imao nikakvu zapovjednu odgovornost kao predsjednik pogranične općine', kazao je Vučurević.
Vučureviću je 17. lipnja ukinut pritvor i pušten je da se brani sa slobode u nastavku ekstradicijskog postupka koji je protiv njega pokrenut po zahtjevima za izručenje Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Vučerević je uhićen 4. travnja na graničnom prelazu Karakaju u Malom Zvorniku, na temelju tjeralice koju je za njim raspisala Hrvatska zbog ratnih zločina počinjenih tijekom topničkog gađanja Dubrovnika, a tjedan dana poslije Hrvatska je podnijela i zahtjev za izručenje.
I Ministarstvo pravosuđa BiH zatražilo je izručenje Vučurevića jer se protiv njega vodi istraga zbog ratnih zločina u Trebinju. Vučurević ima državljanstvo Bosne i Hercegovine, a 2008. podnio je srbijanskom konzulatu u Bosni Hercegovini zahtjev za srpsko državljanstvo, ali ga nije dobio. Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini mogao bi biti izručen u skladu s odredbama Europske konvencije o ekstradiciji.
Po optužnici, Vučurevića se u Hrvatskoj tereti za bombardiranje Dubrovnika početkom 90-ih godina, u vrijeme kada je bio na dužnosti gradonačelnika Trebinja. Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku podiglo je u listopadu 2008. optužnicu protiv Vučurevića zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva na dubrovačkom području i uništavanja kulturnih i povijesnih spomenika između 1991. i 1995. godine.
O tome hoće li i kojoj od dviju država biti izručen Vučurević konačnu će odluku donijeti srbijanska ministrica pravosuđa Snežana Malović. (Hina)
Pročitajte i ovo
od 1992. do 1993.
Sud BiH presudio: "Bivši član Predsjedništva BiH nije kriv za ratne zločine"
Obljetnica stradanja
Ministar prozvao bosansku općinu: "Pokušavaju zatrti identitet hrvatskog naroda"