Odmah po povratku iz Vukovara, Premijer ratne Vlade dr. Franjo Gregurić s trojicom svojih potpredsjednika sudjelovao je u raspravi Epicentra povodom 15. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Posjet Vukovaru bio je prvi posjet ratne Vlade tom gradu nakon nakon 15 godina.
Pročitajte i ovo
umjeren potres
Pelješac od jutra pogađaju potresi, zabilježena nova podrhtavanja
Ponovno trese
Više potresa jutros je zatreslo poluotok Pelješac, a nemirno je bilo i kod Ludbrega
Gosti Epicentra nisu krili razočaranje što im se nije pridružio nitko od aktualne vlasti. Zdravko Tomac je izjavio kako ne izbjegavaju članovi ratne Vlade članove aktualne, nego obrnuto. Neprimjereno je kažu "natezanje" koje se dogodilo oko službenog protokola proslave 15. obljetnice.
Veći dio članova ratne vlade sudjelovat će u službenim proslavama, no neki od njih poput potpredsjednika Milana Ramljaka i Zdravka Tomca ne žele sudjelovati u proslavi kod Predsjednika Stjepana Mesića. Zdravko Tomac je tek kratko rekao "kako nema želudac za to".
>> Epicentar možete u cijelosti pogledati ovdje
U emisiji je izneseno mnogo stvari nepoznatih javnosti, poput one Mate Granića da je predsjednik Tuđman, u ljeto 1991. htio podnijeti ostavku. Nepotvrđivanje Marine Matulović Dropulić i Mladena Vedriša za članove Gregurićeve vlade doživio je kao teški udar desne struje HDZ-a.
Veći dio emisije posvećen je delikatnom pitanju ratnih zločina koji su se dogodili u vrijeme Vlade demokratskog jedinstva. Članovi te vlade potvrdili su kako je vrh vlasti bio upoznat s događajima na terenu. Franjo Gregurić potvrdio je kako je dobio pismo tadašnjeg povjerenika Vlade Marina Vidića Bilog o kaosu u Vukovaru i ponašanju Merčepovih ljudi.
Znali su i za zločine u Gospiću, čim su se dogodili. Tuđman je prema riječima članova ove vlade, naložio da se Norac i Orešković odmah uhite. Puštanje Oreškovića na slobodu objašnjeno je kao samovolja tadašnjih vojnih struktura.
Franjo Gregurić je priznao da je razgovarao s haaškim istražiteljima, ali tvrdi da su se zanimali za događanja u BIH. Tvrdi da nikada nije bio pozvan za svjedoka.
Na temu ratnih zločina, Tomac odgovara - "Mandat ratne Vlade trajao je uslijed najveće agresije na Hrvatsku, a Vlada je učinila najviše što je mogla u tim uvjetima. Na zločin se nije smjelo odgovoriti zločinom, ali nažalost bilo je pojedinaca koji su to činili."
I slučaj Zec spada u jednu od velikih mrlja hrvatske države. I u tom je slučaju predsjednik Tuđman, tvrdi Granić, izdao nalog za uhićenje počinitelja, no slično kao i u slučaju Gospić, oni su završili na slobodi. Negirajući nacionalnu motiviranost ubojstva, gosti u studiju ocjenjuju da je to nešto što se nije smjelo dogoditi.
Imali smo pojedine slučajeve koje smo procesuirali u vrijeme rata, ali možda nije ni bilo dovoljno volje da se procesi riješe zbog svakodnevnih ratnih žrtava na našoj strani, smatra Gregurić. U ono doba bilo je naoružanih skupina koje su provodile svoju pravdu i djelovale po vlastitoj odgovornosti, a čak ni mi koji smo tada bili "svemogući" nismo im mogli stati na kraj.
Ni danas nakon 15 godina, Gregurić kojeg smatraju najutjecajnijim predsjednikom svih hrvatskih Vlada ikada, nije mogao izjasniti koliko je novca tvrtke ASTRA, koja je u ljeto '91. akumulirala golem novac, uistinu potrošeno na naoružanje.
Vlada demokratskog jedinstva, zaslužna za međunarodno priznanje Hrvatske, često biva izvrgnuta kritikama svojih zakona koji su navodno pogodovali monopolu Plive, INA-e, TDR-a, Privredne i Zagrebačke banke. Međutim, Gregurić ističe da cilj nije bio monopoliziranje tržišta, već organizirati normalno funkcioniranje države. Unatoč ratu i 700 000 prognanih i izbjeglih, nije bilo nestašica.