'Program gospodarskih poticaja, dokapitalizacija banaka, plan pomoći kućevlasnicima, jačanje nebankarskog kreditnog tržišta, plan za autoindustriju i naš rad na summitu skupine G20, bili su neophodni dijelovi 'slagalice' oporavka', rekao je Obama u govoru koji je održao na Sveučilištu Georgetown u Washingtonu.
Pročitajte i ovo
Posljedice pada kreditnog rejtinga SAD-a
Azijske burze su potonule, G7 umiruje financijska tržišta
U Hrvatskoj pad
UNCTAD: Globalni oporavak stranih ulaganja
Gospodarska poboljšanja 'ne znače da su teška vremena završena, 2009. će i dalje biti teška godina za američko gospodarstvo...Težina ove recesije izazvat će još gubitaka radnih mjesta, još ovrha nad kućama i još boli prije nego završi'. Obama je stao u obranu mjera za jačanje banaka i pomoći da se riješe nelikvidne imovine u svojim bilancama.
'Naravno ima nekih koji kažu da se vlada treba povući i jednostavno pustiti te banke da propadnu, posebno što su u mnogom slučajevima njihove loše odluke pridonijele stvaranju ove krize', rekao je Obama. 'Istina je da dolar kapitala uložen u te banke može rezultirati s 8 do 10 dolara zajmova obiteljima i poduzećima, što je umnožavanje koje u konačnici može ubrzati put gospodarskog rasta', dodao je.
Američki predsjednik posljednjih dana iznosi optimističnije tonove o stanju gospodarstva, pa je tako prošloga petka govorio 'tračcima nade u gospodarstvu'. 'Ima nekih dobrih naznaka da paket poticaja počinje djelovati. To je ogromna količina novca koja je 'upumpana' u gospodarstvo i ona mora davati učinka. No, bilo bi prerano za proglasiti pobjedu', ocijenila je u utorak Chrystia Freeland, izvršna urednica Financial Timesa u SAD-u.
Obama je sredinom veljače potpisao zakon o poticajima vrijedan 787 milijardi dolara, nazivajući ga tada 'početkom kraja' gospodarskih tegoba zemlje. Anketa CNN/Opinion Research Corp., objavljena u utorak, pokazala je kako 58 posto Amerikanaca vjeruje da Obama ima jasan plan za oporavak gospodarstva. To je dvostuko više od 24 posto koji misle da oporbeni republikanci u Kongresu imaju takav plan.
Predsjednik američke središnje banke - Federalnih rezervi - FED, Ben Bernanke izjavio je kako vidi 'provizorne znake' da gospodarsko opadanje usporava. 'Stabiliziranje gospodarske aktivnosti je prvi korak prema oporavku. Da budemo sigurni, mi nećemo imati održivi oporavak bez stabilizacije našeg financijskog sustava i kreditnih tržišta', rekao je Bernanke u govoru koji je održao u koledžu Morehouse, u Atlanti.
'Ja sam u osnovi optimist prema našem gospodarstvu. Današnji gospodarski uvjeti su teški, no temelji našeg gospodarstva su jaki i nema problema koje ne možemo prevladati pronicljivošću, strpljenjem i upornošću', naglasio je Bernanke. Lakshman Achuthan, direktor Istraživačkog instituta za ekonomske cikluse (ECRI), izjavio je za da vodeći pokazatelji kao što su burza dionica i stopa rasta, sugeriraju da je najniža točka krize možda dosegnuta i kako je moguće da se u gospodarstvu dešava zaokret.