Još od 2004. godine, Voyager istražuje područje svemira gdje solarni vjetrovi, odnosno nabijene čestice koje se šire od Sunca brzinom od 1.6 milijuna kilometara na sat, naglo usporavaju i sudaraju se s tankim slojem plina u međuzvjezdanom prostoru.
Pročitajte i ovo
Cassini u akciji
Snimljena prva kišna oluja u svemiru
S ruba Sunčevog sustava
Masivan tamni objekt 'baca' komete prema Zemlji
>> Izvanzemaljci hakirali Voyager 2?
Voyagerova najnovija očitanja brzine solarnog vjetra, pokazala su kako je on usporio do nule, što znači da će Voyager uskoro doći do nove regije u svemiru, koja se još naziva i heliopauza, piše Daily Mail. 'To nam govori kako heliopauza nije isuviše daleko naprijed', objasnio je Edward Stone, iz NASA-inog Jet Propulsion Laboratoryja.
60.800 kilometara na sat
Znanstvenici predviđaju kako će Voyageru biti potrebno još četiri godine da u potpunosti izađe iz Sunčevog sustava i uđe u međuzvjezdani prostor. NASA je lansirala i još jednog Voyagera s istim ciljem, odnosno zadaćom izlaska iz Sunčevog sustava, a radi se o inačici br. 2. Razlika je u tome što svaki od Voyagera ide u svojem smjeru prema međuzvjezdanom prostoru, jedan na 'sjever', drugi na 'jug'.
Voyager 1 putuje brzinom od 60.800 kilometara na sat i nalazi se na udaljenosti od 17,28 milijuna kilometara od Sunca. Voyager 2, s druge strane putuje brzinom od 56.000 kilometara na sat i od Sunca je udaljen 14,08 milijuna kilometara. Ono što znanstvenici očekuju jednom kad Voyager napusti Sunčev sustav, jest zabilježiti brzinu međuzvjezdanog vjetra, koji je sporiji, hladniji i gušći od solarnog.