Stručnjak za mačke profesor Alan Rabinowitz je reagirao na informacije seljana o nazočnosti tih mačaka na visini od 4.000 metara. Profesor je pokrenuo ekspediciju i pozvao snimatelja koji je postavio skrivene kamere na planini na visini između 3 i 4 tisuća metara.
Pročitajte i ovo
Tri dana užasa
Autobusi s ljudima zatrpani u odronima, zatvorene škole, tisuće evakuiranih: Broj mrtvih popeo se na 148
južna Azija
Zbog bujičnih poplava otkazani letovi, blokirane autoceste - broj mrtvih i nestalih raste: "Ovo je zastrašujuće, nikada nisam vidio takvu štetu"
Tri mjeseca kasnije ekipa je pronašla snimke divljih životinja (lisica, divljih mačaka, majmuna, leoparda, himalajskih medvjeda) i dva tigra, mužjaka i ženke koja hrani, što ukazuje da su na tim visinama uspjeli dobiti potomke.
'Hodnici' tigrova spajaju Himalaju i Nepal
U Aziji još ima samo oko 3.000 tigrova u divljini. Zaštitnici velikih mačaka se zauzimaju za plan 'hodnika' dugog 2.000 metara koji bi povezivao nekoliko područja od Himalaje do Nepala, od Butana do sjeverne Indije koji bi omogućio posljednjim predstavnicima velikih mačka da se kreću i zaklone od ljudi.
Drugi hodnik bi trebao prelaziti Tajland, Laos, Kambodžu do Malezije i dva bi se hodnika mogla povezati.
'Otkriće tigrova na tako velikim visinama u Butanu znači da ogromne površine Himalaje mogu biti dio tih hodnika, a za koje se smatralo da u njima tigrovi ne mogu opstati', objasnio je jedan od autora operacije koji je producent BBC-a.