Kontroverzni austrijski pisac Peter Handke u Stokholmu je primio Nobelovu nagradu za književnost. Handke je čovjek koji je zdušno podržavao režim Slobodana Miloševića i uz to negira da se u Srebrenici dogodio genocid, pa se zbog nagrade pobunilo više zemalja, uključujući i Hrvatsku.
Podijelite
Najveće moguće priznanje za jednog pisca, Švedska akademija dodijelila je Peteru Handkeu. Prije samo pet godina, Handke je ovu nagradu opisao kao lažnu i predložio da je ukinu.
Ususret dodjeli nagrade, Handke je ovih dana ljutito odgovarao novinarima koji su ga ispitivali što danas misli o ratovima na prostoru bivše Jugoslavije i genocidu u Srebrenici gdje je ubijeno osam tisuća muslimana.
"Draži mi je toaletni papir, anonimno pismo s toaletnim papirom, od vaših praznih i neukih pitanja", tako je Handke odgovorio na pitanje zašto u svojim knjigama nije prihvatio činjenice o događajima u Srenrenici i o ratovima na području bivše Jugoslavije.
Protiv dodjele nagrade Handkeu prosvjedovalo se u BiH, kao i u Stockholmu.
"Danas je dan kad mi majke doživljavamo ponovni genocid koje smo doživjele 95. godine", kaže Munira Subašić iz Udruge Majke Srebrenice.
"Handke nas naziva Srbima islamske vjere. U jednoj od knjiga za koje je dobio Nobelovu nagradu je napisao da bosanski Muslimani i nisu baš narod", kaže Emir Suljagić, preživjeli iz Srebrenice.
Handke je javno podržavao Slobodana Miloševića i održao kratak govor na njegovom sprovodu, a Srbiju je opisao kao žrtvu rata. Dodjelu nagrade zbog svega su bojkotirale Hrvatska, Albanija, Kosovo, Bosna i Hercegovina te Turska.
"Nobel je postao institucija koja djeluje na potpuno ideološki i politički način", poručio je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Dodjelu nagrade Handkeu pozdravili su jedino u Srbiji i njegovoj Austriji gdje su neuspješno pokušali odvojiti njegov književni rad od političkih stavova.
Vratila Nobelovu nagradu za mir zbog Handkea
Švedska doktorica i novinarka Christina Doctare koja je dobila Nobelovu nagradu 1988. godine za mir kao članica mirovnih snaga Ujedinjenih naroda vratila je ovo priznanje u znak prosvjeda protiv uručenja Nobelove nagrade Peteru Handkeu.
Govorila je večeras na prosvjedu u Stockholmu, prisjetivši se rata na Balkanu o kojem je izvještavala o zločinima koji su se događali, prenosi Al Jazeera.
"Dokle god živim, svjedočit ću kako se istina o užasnom ratu nikada ne bi negirala“, kazala je.
"Tko na Akademiji želi ići u pakao? Ovo nisu nepoznate stvari. Bila sam ponosna na Akademiju, Nobelova nagrada je bila svake godine velika stvar za Švedsku. Sada osjećam sramotu i krivnju", izjavila je na prosvjedu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.