UNESCO je upozorio da su tri godine vladavine talibana onemogućile pristup srednjoškolskom obrazovanju za 1.4 milijuna djevojčica, brišući dva desetljeća postojanog napretka obrazovanja u Afganistanu, dok sve masovnija stopa napuštanja osnovne škole prijeti porastom dječjeg rada i ranih brakova u zemlji.
Pristup osnovnom obrazovanju također je značajno opao, s 1,1 milijun manje djevojčica i dječaka koji pohađaju školu, navodi UNESCO u priopćenju dok su talibanske vlasti 15. kolovoza 2021. obilježile tri godine od ponovnog preuzimanja Afganistana.
"UNESCO je uznemiren štetnim posljedicama ove sve masovnije stope napuštanja škole, što bi moglo rezultirati porastom dječjeg rada i ranog sklapanja braka", rekla je agencija.
"U samo tri godine, de facto vlasti su gotovo izbrisale dva desetljeća postojanog napretka obrazovanja u Afganistanu, a budućnost cijelog jednog naraštaja sada je u opasnosti", navodi se.
Trenutno je gotovo 2,5 milijuna djevojčica lišeno prava na obrazovanje, što predstavlja 80 posto afganistanskih djevojčica školske dobi, objavila je UN-ova agencija.
Talibanska administracija, koju ni jedna druga država ne priznaje, uvela je ograničenja za žene koje je UN opisao kao "rodni apartheid".
Afganistan je jedina zemlja na svijetu koja sprečava djevojčice i žene da pohađaju srednje škole i sveučilišta.
"Kao rezultat zabrana koje su nametnule de facto vlasti, najmanje 1,4 milijuna djevojčica namjerno je uskraćeno za pristup srednjoškolskom obrazovanju od 2021.", rekao je UNESCO.
To predstavlja povećanje od 300. 000 u odnosu na prethodno prebrojavanje koje je provela agencija UN-a u travnju 2023.
Glavna direktorica UNESCO-a Audrey Azoulay pozvala je međunarodnu zajednicu da ostane mobilizirana kako bi se bezuvjetno ponovno otvorile škole i sveučilišta za afganistanske djevojke i žene.
Pao je i broj osnovnoškolaca. U Afganistanu je 2022. bilo samo 5,7 milijuna djevojčica i dječaka u osnovnoj školi, u usporedbi sa 6,8 milijuna 2019., objavio je UNESCO.
Agencija UN-a za pad je okrivila odluku vlasti da zabrani učiteljicama podučavanje dječaka kao i nedostatak poticaja za roditelje da šalju djecu u školu.
Jednako zabrinjava i upis u visoko obrazovanje, navodi se u priopćenju te se dodaje da je broj studenata smanjen za 53 posto od 2021. godine.
"Kao rezultat toga, zemlja će se brzo suočiti s nedostatkom diplomanata osposobljenih za najkvalificiranije poslove, što će samo pogoršati razvojne probleme", rekao je UNESCO.
Pročitajte i ovo
U zaleđu Zadra
Otkriven bizaran razlog zašto nema vode. Mještanima upitnici nad glavama: "Tko je zatvorio? Ja ne znam gdje su ventili"
Pročitajte i ovo
Ponovno trese
Više potresa jutros je zatreslo poluotok Pelješac, a nemirno je bilo i kod Ludbrega