Ukrajinska nuklearna elektrana Zaporižja, koju su okupirali Rusi, nedavno je doživjela zabrinjavajuće rezove osoblja, rekao je u utorak šef nadzornog tijela Ujedinjenih naroda za nuklearnu elektranu.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) u više je navrata izrazila zabrinutost zbog moguće nuklearne katastrofe. Elektrana se opetovano našla u unakrsnoj vatri otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu i ubrzo nakon toga zauzela postrojenje.
Šef IAEA-e Rafael Grossi, koji se nalazi u Kijevu, rekao je da će cilj njegova nadolazećeg posjeta elektrani biti procjena učinka nedavnog smanjenja osoblja nakon što je Rusija uskratila pristup zaposlenicima ukrajinskog Energoatoma.
Pročitajte i ovo
Ravnateljica za Europu
Što treba napraviti BiH da otvori pregovore s EU? Tri zakona su u igri i pregovori s FRONTEX-om
"Ovaj golemi objekt nekada je imao oko 12.000 zaposlenika. Sada je to smanjeno na između 2.000 i 3.000. Za upravljanje ovim vrlo sofisticiranim velikim postrojenjem potreban vam je određeni broj ljudi koji obavljaju različite specifične funkcije", rekao je Grossi i ustvrdio da je za sada situacija stabilna, piše Independent.
Nuklearna eklektrana Zaporižja
Foto:
Afp
"Ali to je vrlo, vrlo delikatna ravnoteža", rekao je.
Upravo se zato Grossi želi sam uvjeriti u situaciju u nuklearnoj elektrani. Rekao je i da će provjeriti stabilnost funkcije hlađenja postrojenja nakon urušavanja brane Kakhovka tijekom ljeta i prisutnost mina u postrojenju i oko njega. Elektrana je prošli mjesec pretrpjela još jedan nestanak struje, potencirajući dodatnu zabrinutost.
Pročitajte i ovo
Dogovor propao
Što je Rimac tražila od USKOK-a da cinka "radost"? Nudila im još tri ministra, ali oko jedne se stvari nisu mogli dogovoriti
Pročitajte i ovo
Drugačiji od drugih
Kremlj otkrio zašto je Putin pristao na intervju s kontroverznim američkim novinarom
Posebno zabrinjava ruska odluka da blokira pristup ukrajinskom osoblju zaposlenom u kijevskom nacionalnom operateru, koji je odbio potpisati ugovore s ruskim operaterom na lokaciji. Osoblje koje sada radi u tvornici bivši su radnici Energoatoma koji su prihvatili rusko državljanstvo i potpisali nove ugovore s ruskim operaterom na lokaciji.
Razlozi za smanjenje osoblja su različiti. Neki su radnici pobjegli, mnogi nisu htjeli ostati na okupiranom području, a oni koji su odlučili ostati, nisu htjeli raditi za Rusiju.
"Neki su nastavili s radom, a moji ruski kolege mi govore da upisuju sve više ljudi. Dakle, to je nešto što moramo provjeriti", rekao je Grossi.
Nuklearna eklektrana Zaporižja
Foto:
Afp
Šest reaktora elektrane zatvoreno je gotovo 18 mjeseci i ne proizvode električnu energiju, ali još uvijek sadrže velike količine nuklearnog goriva koje se mora ohladiti. Rušenje brane u lipnju ugrozilo je pristup akumulaciji iz koje se crpila voda za hlađenje. Da bi to kompenzirala, uprava tvornice iskopala je bunare.
"Sada želimo vidjeti kako se to razvilo", rekao je Grossi.
Pročitajte i ovo
Pobrisali objavu
HTZ objasnio kako su pomiješali Rovinj i Korčulu: Kažu bila je to nenamjerna pogreška
Prije odlaska u tvornicu trebao bi se sastati s ukrajinskim dužnosnicima. Također bi trebao otputovati u Moskvu na razgovore s tamošnjim dužnosnicima. Pristup cijelom postrojenju za stručnjake IAEA-e koji su tamo stalno i dalje je ograničen, a ruske vlasti odbijaju zahtjeve za pregled određenih područja.
Grossi je potvrdio da je njegov tim uočio protupješačke mine u nekim dijelovima tvornice, što je još jedan razlog za zabrinutost koji mora vidjeti vlastitim očima. Dodao je, međutim, kako se čini da su mine postavljene između dviju perimetralnih ograda.
"Mi kažemo da mine u nuklearnoj elektrani nisu preporučljive, ali ono što vidimo je da postavljanje i vrsta mina ne bi predstavljali neposrednu opasnost za postrojenje."