"Pregled korporacijskih i regulatornih podataka pokazuje da rođaci kineskog premijera Wena Jiabaoa, od kojih su neki poznati po agresivnom sklapanju poslova, uključujući i njegovu ženu, nadziru imovinu vrijednu najmanje 2,7 milijardi dolara" piše New York Times.
Mrežna stranica NY Timesa na engleskom i kineskom jeziku blokirana je u Kini u petak ujutro, a pretrage za NY Timesom kao i imenima Wenove djece i supruge blokirane su na kineskom glavnom mikroblog servisu nalik na Twitter.
Wenova majka bila je učiteljica na sjeveru Kine, a njegov otac uzgajao je svinje tijekom maoističkih kampanja prisilnog rada na selu, podsjeća američki dnevnik u istraživanju objavljenom u petak. Danas 90-godišnjakinja, Yang Zhiyun, premijerova majka, "nije samo izašla iz siromaštva, nego je neosporno postala bogata", piše NY Times citirajući ulaganje od prije pet godina na ime gospođe Yang u kinesku tvrtku za financijske usluge u visini 120 milijuna dolara.
Pročitajte i ovo
Promjene u vanjskoj politici
Profesor sa zagrebačkog fakulteta obznanio koje poteze će povući nova britanska vlast: "Za nas je to važno..."
Konačni pad Bo Xilaija
Protiv nesuđenog kineskog vođe pokrenuta istraga
>> Usuglašen popis favorita za veliku kinesku smjenu
Wenova majka, braća, sestre i djeca nagomilali su većinu bogatstva otkako je on 1998. postao zamjenik premijera, a 2003. je promaknut u premijera. Dajući jedan primjer, NY Times navodi da partnerstvo koje nadziru Wenovi rođaci i prijatelji posjeduje 2,2 milijarde dolara dionica u velikoj osiguravajućoj kući Ping An Insurance, čiji su podaci o dioničarima objavljeni prošle godine u javnom dokumentu.
"U brojnim slučajevima, imena bliske rodbine Wen Jiabaoa kriju se iza više paravana i ulaganja koja obuhvaćaju prijatelje, kolege i suradnike", objašnjava dnevnik. Obitelj šefa vlade posjeduje imovinu u bankama, prodavaonicama nakita, turističkim središtima, tvornici guma na sjeveru Kine, tvrtkama za telekomunikacije i u projektima infrastrukture, uključujući jedan projekt izgradnje vila u Pekingu.
NY Times je predstavio svoje nalaze kineskoj vladi kako bi ih komentirala. Ministarstvo vanjskih poslova odbilo je komentirati. Članovi Wenove obitelji također su odbili komentar ili nisu odgovorili na zahtjev, navodi list.
Privatni životi kineskih čelnika kao i njihova imovina drže se pod velom skrovitosti, dok se njihovi osobni podaci smatraju državnim tajnama. Međutim, slučajevi korupcije i profitiranja od vlasti nižih dužnosnika, česta su tema kineskih medija. Tek povremeno, dolazi do uhićenja i proesecuiranja visokih dužnosnika.
U najvećem političkom skandalu zadnjih desetljeća, sada smijenjeni partijski čelnik Bo Xilai, čija je supruga u kolovozu osuđena za koruciju i ubojstvo, isključen je iz partije i sada ga čeka suđenja za korupciju, podmićivanje i seksualni promiskuitet. Bo je u petak isključen iz kineskog parlamenta, a uskoro se očekuje i početak suđenja.
Šira obitelj Xi Jinpinga, sadašnjeg kineskog potpredsjednika čije se imenovanje na čelo Komunističke partije očekuje idućeg mjeseca, a u ožujku 2013. i na mjesto predsjednika države, također je nagomilala veliko bogatstvo, prema jednom ranijem novinskom izvješću. Xijevi rođaci investirali su u tvrtke s imovinom od 375 milijuna dolara i imaju 18 posto dionica kompanije vrijedne 1.7 milijardi dolara, izvijestio je u lipnju Bloomberg. Mrežna stranica Bloomberga blokirana je u Kini od objave tog izvješća, što ukazuje na osjetljivost partije i vlade na takva otkrića o vodećim čelnicima.
Na optužbe o premijeru oglasio je glasnogovornik kineske diplomacije. "Takvi članci kleveću Kinu i pothranjuju zlonamjerne misli", kazao je Hong Lei. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook