Nova iranska reformistička vlada upozorila je Rusiju da ne stane na stranu Azerbajdžana u graničnom sporu. Iranski ministar vanjskih poslova Sayeed Abbas Araghchi poduzeo je neobičan korak ukorivši Rusiju. Aragachi se time jasno osvrnuo na odluku Moskve da podrži Azerbajdžanov poziv za kopnenim koridorom duž armensko-iranske granice, za koji Teheran strahuje da bi mogao ograničiti njegov pristup Europi i širem svijetu.
"Regionalni mir, sigurnost i stabilnost nisu samo prioritet, već i stup naše nacionalne sigurnosti. Bilo kakva prijetnja sa sjevera, juga, istoka ili zapada teritorijalnom integritetu naših susjeda ili prekrajanje granica je potpuno neprihvatljiva i crvena linija za Iran", rekao je Araghchi na X-u.
Ovaj sukob bi mogao imati šire geopolitičke implikacije ako ukazuje na to da je novoizabrana iranska vlada voljna zauzeti oštriji stav prema Moskvi u sklopu svojih napora da rebalansira svoju vanjsku politiku, piše The Guardian.
Rusija i Iran trebaju potpisati novi sporazum o strateškoj suradnji, ali sadržaj je još uvijek otvoren za raspravu, a unutar iranske vlade postoje napetosti oko diplomatske cijene produbljivanja vojnog saveza s Rusijom. Iran je ranije ovog tjedna također pozvao ruskog veleposlanika Alekseja Dedova kako bi izrazio svoje nezadovoljstvo stajalištem Moskve, rekavši da ne želi sukob na svojim granicama uz poticaj Moskve.
Araghchijeve primjedbe bile su jasna referenca na odluku Moskve da podrži poziv Azerbajdžana za otvaranjem koridora istok-zapad kroz Armeniju do eksklave Nakhchivan u zapadnoj Armeniji.
Mohsen Rezaei, bivši glavni zapovjednik Zbora čuvara islamske revolucije i tajnik Vijeća ekspeditivnosti, koje rješava pitanja između parlamenta i Vijeća čuvara, rekao je: "Ponašanje ruskog državnika nije bilo prihvatljivo i u jasnoj je suprotnosti s njihovom izjavom o prijateljstva s Iranom, ove nejasnoće treba riješiti."
Ahmad Naderi, tvrdolinijaš unutar parlamenta, rekao je: "Nedostatak odgovarajućeg odgovora Rusima u slučajevima prethodnih akcija protiv iranskih nacionalnih interesa uzrokovao je njihovu dvostruko arogantnost. Treba im dati do znanja da strateška suradnja ne znači odricanje od interesa."
Iranski režim se kroz povijest protivio nastojanjima Azerbajdžana i Turske da uspostave takozvani Zangezurski koridor između Azerbajdžana i Autonomne Republike Nakhchivan jer bi takav koridor, prolazeći kroz najjužniju pokrajinu Armenije, mogao presjeći pristup Irana Armeniji, a potom i Europi. Azerbajdžan je prijetio da će uspostaviti koridor silom ako bude potrebno, što bi vjerojatno izazvalo daljnji rat s Armenijom.
Vojni obrambeni proračun Azerbajdžana više je od tri puta veći od armenskog, a Baku je pokazao svoju vojnu nadmoć u rujnu 2023. ponovno zauzevši okupirana područja u Nagorno-Karabahu u roku od 24 sata.
Posljednju svađu potaknuo je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, rekavši tijekom nedavnog posjeta Vladimira Putina Bakuu da Moskva podupire koridor i da Armenija sabotira sporazum o njegovom otvaranju postignut uz posredovanje Rusije.
U Teheranu se vodi rasprava o tome koliko je mudro zadržati bliske kontakte s Moskvom. Ton Araghchijeve objave o "crvenoj liniji" sugerira da želi pokazati da njegov poziv na uravnoteženiju politiku istok-zapad – što je ključni dio uspješne predizborne kampanje novog predsjednika Masouda Pezeškiana – ima sadržaj.
Pročitajte i ovo
Bez potpisa
Nečuveno: Demantirali prilog 5 sati prije nego što je prikazan pa obrisali tekst bez isprike!
Pročitajte i ovo
Sopot zavijen u crno
Stravično ubojstvo snimile kamere, potreseni član obitelji otkrio: "Moju V. život nije mazio. Izgubila je i sina"