Vlada je predstavilanovi paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena kojim će se regulirati državne subvencije za plin i struju.
U uvodnom govoru premijer Plenković se osvrnuo na izvješće Državnog zavoda za statistiku gdje je nastavljen trend smanjenja inflacije. "To je itekako dobro. Radi se o jednoj od najnižih stopa inflacije u zadnje dvije godine. To treba gledati i u kontekstu gospodarskog rasta i Hrvatska se nalazi među članicama EU-a gdje je gospodarski rast među najvišima. Ubrzano lovimo korak s drugim zemljama srednje Europe i cilj je da do kraja mandata dođemo na 80 posto razvoja Europske Unije, a ako ovako nastavi rast već krajem ove godine bit ćemo na 78 posto", rekao je Plenković.
Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u kolovozu je iznosila 1,8 posto na godišnjoj razini, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS). Time je nastavljen višemjesečni trend usporavanja inflacije na godišnjoj razini.
"Vlada će danas predstaviti sedmi paket mjera, čija je vrijednost 250 milijuna eura. Spomenuo bih da smo cijeli paket predstavili prije našim koalicijskim partnerima. Svi su dali podršku. Važna je i podrška stranke umirovljenika", napomenuo je.
Paket ima dva prioriteta zadržati nisku cijenu energije te štititi one koji su najranjiviji rečeno je na sjednici Vlade.
Cijena struje - kroz šest mjeseci ukupno 10 posto, ostatak povećanja iduće godine
Doći će do određenog povećanja cijena struje, kroz 6 mjeseci do 10%. Povećanje će doći u dva vala.
"Što se tiče struje, sa ovim paketom nastavljamo subvencionirati kućanstva, no s obzirom na protek vremena, doći će do određenog povećanja i to kroz šest mjeseci i to deset posto. Za studeni, za 6, 5 posto, a ostatak početkom iduće godine", kazao je premijer.
Vladine mjere - struja
Foto:
DNEVNIK.hr
Cijena plina - 10 posto kroz šest mjeseci
Plenković je predstavio i koliko rastu cijene plina. On će rasti 10 posto kroz šest mjeseci, uz mjere, rekao je.
Pokazao je primjer na razini grada Zagreba - godišnji trošak za plin u prosječnom kućanstvu, s godišnjom potrošnjom od 12.000 kWh.
"Tržišna cijena 680 eura, snižena cijena, zahvaljujući mjerama Vlade, 85 eura. Vrijednost mjere je 35,3 milijuna eura kada je riječ o javnom, neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu", napomenuo je.
Vladine mjere - plin
Foto:
DNEVNIK.hr
Toplinska energija
"Za toplinsku energiju, riječ je o trošku koji se odnosi na nekoliko gradova koji imaju ovaj oblik toplinske energije, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih, tržišna cijena bez mjera Vlade je 377, sa mjerama Vlade 315 eura", rekao je Plenković.
Vladine mjere - toplinsko
Foto:
DNEVNIK.hr
Naknada za ugrožene kupce energenata
Naknada za ugrožene kupce energenata, dakle naknada za troškove energije odnosi se na 88.500 osoba koji imaju status ugroženog kupca energenata i imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije.
Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura, a riječ je o vaučeru.
"Izvorni iznos prije ovih kriznih vremena bio je 26 eura. Na ovaj način, oni korisnici koji su najugroženiji dobivaju potporu da, ako su zajedno njihovi računi plina i struje, primjerice ispod 70 eura, onda se taj iznos uzima od iznosa koji je na vaučeru, a ako je povrh, vaučer je 70 eura, a njihov račun ukupno 75, 77, 88, 80, onda oni dodaju 5, 7, 8 ili 10 eura. Vrijednost ove mjere je 24 milijuna eura", kazao je Plenković.
Mjere za ugrožene kupce
Foto:
DNEVNIK.HR
Naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga
Naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga odnosi se na pružatelje usluga pomoći u kući, pružatelje usluge smještaja u udomiteljskoj obitelji, pružatelje usluga smještaja organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika, riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno.
Više je od 500 pružatelja ovakvih usluga, 2500 udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura, istaknuo je premijer.
Naknada za pružatelje socijalnih usluga za ublažavanje porasta troškova energije
Foto:
DNEVNIK.hr
Naknade za umirovljenike
Evo kako će izgledati naknade za umirovljenike.
Umirovljenici kojima je mirovina do 840 eura će dobiti jednokratne naknade, njih 760.000, rekao je Plenković.
Ukupna vrijednost ove mjere je 76,5 milijuna eura.
"Tu postoje četiri razreda - oni koji imaju mirovinu do 350 eura dobit će potpore od 160 eura, oni koji imaju 350 do 500 eura dobit će potpoiru od 120 eura, s mirovinom od 500 do 650 eura dobit će 80 eura, a oni s mirovinom između 650 do 840 eura dobit će 60 eura potpore.
Naknada za umirovljenike
Foto:
DNEVNIK.hr
Osam paketa mjera za umirovljenike dosad
Foto:
DNEVNIK.hr
Mjere za studente
Potpora studentima
Foto:
DNEVNIK.hr
Nezaposleni branitelji
Nezaposleni branitelji dobit će jednokratnu isplatu od 100 eura.