Proces usuglašavanja teksta memoranduma o miru i prekidu vatre bit će zamršen za Moskvu i za Kijev te ne može biti fiksnog roka, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rano u utorak, a citirale su ga ruske novinske agencije.
KOD SLAPOVA
Tragedija na popularnom izletištu: Mlada žena pala u rijeku i poginula
zločin potresao zagreb
Istražitelji sve bliže motivu hladnokrvne likvidacije: Žena je bila u evidenciji Zavoda za socijalni rad
Fordo
Pogledajte što je Iran učinio prije izraelskog napada
"Nema rokova, a ne može ih ni biti. Jasno je da svi ovo žele obaviti što je brže moguće, no, naravno, vrag je u detaljima", rekao je Peskov novinarima, a citirala ga je državna novinska agencija RIA.
"Nacrte će sastaviti i ruska i ukrajinska strana, ti nacrti dokumenata bit će razmijenjeni, a potom (slijede) kompleksni kontakti kako bi se razvio jedinstven tekst", kazao je glasnogovornik Kremlja.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov
Foto:
Afp
Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je održao telefonske razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim te čelnicima Europske unije, Francuske, Italije, Njemačke i Finske u sklopu svojih napora da okonča trogodišnji rat u Ukrajini.
Trump je nakon poziva rekao da će Rusija i Ukrajina odmah započeti s pregovorima o prekidu vatre.
Donald Trump i Vladimir Putin
Foto:
Afp
Putin je rekao da je Rusija "spremna surađivati s ukrajinskom stranom na memorandumu o mogućem budućem mirovnom sporazumu".
"Dogovorili smo se s predsjednikom Sjedinjenih Država da će Rusija predložiti i spremna je surađivati s ukrajinskom stranom na memorandumu o mogućem budućem mirovnom sporazumu, kojim će se definirati brojna stajališta, primjerice načela nagodbe, vremenski okvir mogućeg mirovnog sporazuma", rekao je Putin novinarima blizu Sočija, crnomorskog ljetovališta.
Vladimir Putin
Foto:
Afp
Europljani će pritisnuti Rusiju sankcijama, tvrdi Njemačka
Europski vođe pristali su sankcijama povećati pritisak na Rusiju nakon što ih je Trump brifirao o svom pozivu s Putinom, rekao je njemački kancelar Friedrich Merz kasno u ponedjeljak.
Trump je nakon poziva rekao da će Rusija i Ukrajina odmah započeti pregovore o prekidu vatre u trogodišnjem sukobu, no nije djelovalo kao da je osigurao veće ustupke u svom dvosatnom razgovoru s čelnikom Kremlja.
"Europa i Amerika veoma su ujedinjene glede ovoga: Blisko ćemo podupirati Ukrajinu na njezinu putu prema primirju", napisao je Merz u objavi na društvenoj platformi X i dodao: "Europa će povećati pritisak na Moskvu sankcijama. To smo dogovorili s (predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država) nakon njegova razgovora s Putinom".
Njemački kancelar Fridrich Merz
Foto:
Afp
Kijev i njegovi europski saveznici pritišću Moskvu radi postizanja bezuvjetnog prekida vatre.
Rusija, koja sporo, ali postojano napreduje na bojištu u Ukrajini, ranije je rekla da je zabrinuta da će Ukrajina iskoristiti takvu stanku kako bi se reorganizirala i dodatno naoružala.
Pomoćnik Kremlja za vanjsku politiku Jurij Ušakov novinarima je u ponedjeljak rekao da Putin i Trump nisu razgovarali o vremenskom okviru za primirje u Ukrajini, ali da je Trump naglasio svoju želju da se sporazum postigne brzo.
Vladimir Putin i Donald Trump
Foto:
Afp
Ministri EU-a raspravljaju o Ukrajini, Bliskom istoku i obrambenim kapacitetima
Ministri vanjskih poslova i obrane iz zemalja članica Europske unije u utorak se sastaju u Bruxellesu kako bi raspravljali o sukobu koji se nastavlja u Ukrajini, obrambenim kapacitetima bloka i sve većim napetostima na Bliskom istoku.
Šefovi diplomacija trebali bi službeno odobriti 17. paket sankcija Europske unije protiv Moskve zbog ruskog rata u Ukrajini, a usredotočit će se na takozvanu rusku flotu u sjeni. Riječ je o brodovima koji plove pod zastavama trećih zemalja, a koje Rusija koristi kako bi izbjegla sankcije.
Osobne sankcije poput zabrane ulaska u Europsku uniju i zamrzavanje imovine predviđene su u više od deset slučajeva. Također, postoje planovi da se kazni nekoliko desetaka tvrtki uključenih u rusko zaobilaženje sankcija.
Ruska flota iz sjene
Foto:
Afp
Očekuje se da će se ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha sastati sa svojim europskim kolegama videovezom nakon što pregovori između ukrajinskih i ruskih izaslanika o primirju koje je Kijev predložio nisu polučili konkretne rezultate.
Ministri vanjskih poslova raspravljat će o najnovijem razvoju događaja na Bliskom istoku, uključujući pojas Gaze i Siriju.
Ministri obrane započet će raspravom o vojnoj podršci Unije za ratom razorenu Ukrajinu. Ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov pridružit će se razgovorima videovezom, a očekuje se da će glavni tajnik NATO-a Mark Rutte osobno sudjelovati u Bruxellesu.
Ministri obrane također će razgovarati o tome kako poboljšati europske obrambene kapacitete i povećati izdvajanja za vojsku, uključujući prijedlog o 150 milijardi eura vrijednom fondu za obranu.