COVID-19 iz dana u dan uzima sve više života u Bosni i Hercegovini, a najteže su pogođeni Sarajevo i Mostar. Izjava premijera sarajevskog kantona Edina Forte o novom Bergamu podno Trebevića nažalost u brojkama dobiva statističku potvrdu.
Prema američkom institutu Johns Hopkins, BiH je trenutačno na devetom mjestu u svijetu po broju umrlih na 100 tisuća stanovnika.
U KCUS-u je sve više bolesnika s teškom kliničkom slikom, a najviše zabrinjava što je još u ponedjeljak navečer bolnica javila da ima kisika za svega 48 sati. Na koronavirus je pozitivno i 137 zaposlenika bolnice.
U utorak navečer do 18 sati u laboratoriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu testirano je 419 uzoraka, od kojih je bilo čak 200 pozitivnih na COVID-19, javili su bosanskohercegovački mediji.
"Ja danas upravo ću izdati naredbu o mobilizaciji svog zdravstvenog kadra unutar Kantona Sarajevo, uključujući i privatni sektor. Dakle svi će se morati mobilizirati podjedanko i preuzeti teret ove borbe sa COVID pandemijom", najavio je ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić.
Zdravstveni stručnjak dr. Jasenko Karamehić za Avaz je izjavio kako ga eskalacija situacije u BiH ne iznenađuje te da je najavljivao snažan val zaraze još prije mjesec dana. Zemlja s otvorenim granicama koja uopće ne kontrolira tko u nju ulazi, a nema ni PCR ni brze testove, plaća naknadni danak zimskoj sezoni i punim skijalištima, rekao je.
Pročitajte i ovo
mobilizacija u bolnici
Sarajevo najveće žarište u Europi: "Bojimo se najgoreg scenarija, mi smo novi Bergamo"
BiH još nije nabavila ni minimalne doze cjepiva, čak ni za vlastite zdravstvene radnike. Osim malih količina doniranog ova zemlja nikakvog drugog cjepiva uopće nema.
Nimalo blistava nije ni epidemiološka situacija u Hercegovini. Premijer vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona Nevenko Herceg najavio je zatvaranje zbog rapidnog porasta broja zaraženih. Bolnički kapaciteti gotovo su popunjeni. Infektolog Jurica Arapović apelirao je na građane da poštuju mjere jer se situacija u posljednjih nekoliko tjedana drastično pogoršala, s najvećom incidencijom i žarištima u Mostaru i Konjicu.
''Ljudi moji, ovo je rat, od ovog se virusa umire. Nije vrijeme za špekulacije i razmišljanja, nego treba uvoditi sistemsku kampanju imunizacije. BiH je deseta zemlja na svijetu po smrtnim ishodima. Oni koji ne poštuju mjere i koji još žele pričati kako je ovo teorija zavjere, neka dođu u COVID bolnice nositi kisik po odjelima da vide o čemu se zapravo radi'', poručio je tijekom gostovanja na N1 televiziji dr. Arapović.
Pročitajte i ovo
Uveden mini-lockdown
Sablasne ulice Sarajeva: Više od tisuću zaraženih u BiH, 42 smrtna slučaja
Pročitajte i ovo
Epidemija u BiH
Zbog visokih brojki najavili vikend-lockdown: Ugostitelji izašli na ulice, blokirali promet pa otišli pred zgradu vlade
Federalni zavod za javno zdravstvo u utorak navečer objavio je da nakon niza država Federacija BiH također obustavlja cijepljenje AstraZenecom najmanje do 18. ožujka, točnije do objave EMA-e o eventualnom nastavku cijepljenja.
Stanje na COVID odjelu Opće bolnice ''Prim. dr. Abdulah Nakaš" jako je teško. ''Medicinsko i drugo osoblje ulaže maksimalne napore kako bi odgovorilo izazovima trećeg vala pandemije bolesti COVID-19. U isto vrijeme moramo pružiti adekvatnu njegu pacijentima koji boluju od drugih bolesti'', objavili su iz te bolnice te pozvali građane da se pridržavaju mjera i budu odgovorni.