Mala čigra simbol je žive, prirodne rijeke. Njezin opstanak govori o zdravlju riječnog ekosustava koji dijeli s drugim ugroženim pticama, poput bregunica, vodomara i pčelarica. Isključivo je vezana za prirodna riječna staništa i odbija se gnijezditi na umjetnim platformama.
Apokaliptični prizori
VIDEO/FOTO Golemi požar u Dalmaciji: Pogledajte što je navodno pronađeno na požarištu kod Omiša
Za Dnevnik Nove TV
Psihijatar objasnio što bi mogao biti okidač ubojstva u Markuševcu: "U ovakvim slučajevima najčešće se radi o osobama s poremećajem..."
KAKVI PRIZORI
Obitelj ponijela ručak na plažu, a kad su izašli iz mora, doživjeli su noćnu moru
No, sve prisutniji ljudski tragovi u prirodi dovode do toga da je mala čigra postala ugrožena, a u problemu se našla zbog regulacije rijeka, gradnje hidroelektrana, vađenja šljunka i pijeska i ljudskog ometanja, kao što je veslanje, pecanje, kupanje i slično.
Stoga se mala čigra (Sterna albifrons) nalazi na popisu raznih direktiva, pravilnika i zakona o zaštiti prirode te je strogo zabranjeno hvatanje, ubijanje, uznemiravanje i uništavanje gnijezda ili staništa ove elegantne ptice.
Mala čigra
Foto:
DRAVA LIFE /Goran Šafarek
Male čigre vraćaju se na sprudove Drave
Uskih krila i viljuškasta repa tijelo male čigre savršeno je prilagođeno lovu na sitne ribe u plitkim priobalnim zonama rijeke. Ptići su sivo-smeđe-žute boje, što ih čini gotovo nevidljivima na šljunčanim i pješčanim otocima bez vegetacije.
U Hrvatskoj mala čigra gnijezdi jedino na Dravi u Koprivničko-križevačkoj županiji, a sa samo četiri do sedam parova koji ondje gnijezde svako je gnijezdo dragocjeno.
Mala čigra
Foto:
Goran Safarek / DRAVA LIFE
Da bi zaštitili staništa jedne od najrjeđih ptica gnjezdarica u Hrvatskoj, članovi DRAVA LIFE projektnog tima apeliraju na sve posjetitelje rijeke Drave da izbjegavaju hodanje po sprudovima od kraja travnja do kraja srpnja i da promatraju ptice s udaljenosti te informiraju druge posjetitelje rijeke o važnosti zaštite malih čigri.
Male čigre u to se vrijeme vraćaju na šljunčane i pješčane sprudove Drave kako bi podigle svoje mlade: "Pažnjom i odgovornim ponašanjem omogućujemo malim čigrama da mirno gnijezde i podižu svoje ptiće, čime doprinosimo očuvanju ove strogo zaštićene vrste."
Mala čigra
Foto:
Cropix
Očuvanje bogatstva jedinstvenog riječnog ekosustava
"Kako bi se očuvali posljednji gnijezdeći parovi male čigre treba obnoviti dinamiku rijeke i dopustiti Dravi da stvara nove šljunčane i pješčane sprudove te spriječiti uznemiravanje ptica tijekom sezone gniježđenja. Upravo je to bio jedan od glavnih ciljeva projekta DRAVA LIFE u kojem su Hrvatske vode, WWF, Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek te javne ustanove za zaštitu prirode Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske i Varaždinske županije udružile snage i zajednički radile na stvaranju primjera dobre prakse obnove rijeka u Hrvatskoj i regiji", podsjetili su.
Drava je dio UNESCO-va Petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav te Natura 2000 mreže, dodali su i poručili: "Očuvanjem malih čigri čuvamo ne samo jednu vrstu, već cjelokupno bogatstvo tog jedinstvenog riječnog ekosustava."